Článek
Politický aktivista Tohti působil v minulosti jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu, specializované na etnické menšiny.
Vystupoval jako otevřený kritik restriktivní politiky čínské vlády v provincii Sin-ťiang, v níž převládají Ujguři, kteří vyznávají převážně sunnitský islám.
Ilham Tohti, obhájce práv čínských Ujgurů, byl právě vyhlášen letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení.#sakharovprize2019 pic.twitter.com/Sx5MqKcuI2
— Evropský parlament (@Europarl_CS) October 24, 2019
Tohtiho v září 2014 odsoudili za separatismus k doživotí a zabavení majetku. Tohti přitom nezávislost Sin-ťiangu na rozdíl od některých radikálnějších krajanů nikdy nežádal, a je tak mezi Ujgury považován za umírněný hlas.
Podle prokuratury na svých internetových stránkách Uighurbiz.net podněcoval etnickou nenávist a prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang.
Tohti soudu řekl, že zmíněné webové stránky založil, aby propagoval dialog mezi akademiky z řad Ujgurů a Chanů (Číňanů), a že vždy veřejně vystupoval proti násilí. Jeho uvěznění odsoudila řada západních vlád i Evropská unie.
Na Sacharovovu cenu byl navržen už v roce 2016. Na konci září dostal od Rady Evropy Cenu Václava Havla.
Mezi laureáty Mandela nebo Dubček
EP uděluje cenu nesoucí jméno předního sovětského disidenta Andreje Sacharova každoročně od roku 1988, a to jednotlivcům či organizacím bojujícím za lidská práva a základní svobody. Pojí se s ní finanční odměna 50 tisíc eur (bezmála 1,3 milionu korun).
Loni ocenění získal ukrajinský režisér Oleh Sencov, zatčený v roce 2014 na anektovaném poloostrově Krym a následně odsouzený ke 20 rokům vězení. Sencov se v září vrátil na Ukrajinu po rozsáhlé výměně vězňů mezi Kyjevem a Moskvou.
Mezi laureáty Sacharovovy ceny patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Do Aun Schan Su Ťij nebo vůdčí osobnost pražského jara z roku 1968 Alexander Dubček.