Článek
„Ten muž za hlasitého ‚Ha ha ha‘ běžel mezi budovami…Nejdřív jsem myslel, že je to špatný vtip, ale když se nevrátil, došlo mi, že to nebyla legrace a všichni začali šílet,“ popsal stanici CBS News svědek Kingova úprku do KLDR ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu. Na místě, kam Američan běžel, nebyli podle něj vidět žádní severokorejští vojáci.
Mom of US soldier Travis King who defected to North Korea can’t imagine son ‘doing anything like that’ https://t.co/QPMBpwVAwW pic.twitter.com/Gi3pwqjhsU
— New York Post (@nypost) July 19, 2023
Třiadvacetiletý King, který v armádě působí od roku 2021 jako specialista na průzkum, strávil téměř dva měsíce v jihokorejském vězení kvůli odsouzení za napadení. Propuštěn byl 10. června, tento týden se měl vrátit do Spojených států, kde mu na texaské základně Fort Bliss hrozilo disciplinární řízení a následné propuštění z armády.
„Záměrně a bez svolení překročil demarkační linii,“ komentoval incident americký ministr obrany Lloyd Austin. Další představitel Pentagonu stanici NPR potvrdil, že King do demilitarizovaného pásma odcestoval v civilním oblečení.
U.S. Defense Secretary Lloyd Austin confirmed on Tuesday that North Korea had detained an American soldier, who was identified as Pvt. Travis King, after he illegally entered the country. https://t.co/tuvl9sBhpy pic.twitter.com/CjKTJyjXNc
— The New York Times (@nytimes) July 18, 2023
„Nedovedu si představit, že by Travis něco takového udělal,“ řekla pak stanici ABC News šokovaná Kingova matka Claudine Gatesová s tím, že se svým synem byla v kontaktu před několika dny.
Severní Korea zatím mlčí
Aktuální Kingův osud je nejistý. Pentagon předpokládá, že je v severokorejské vazbě, Pchjongjang se zatím k jeho případu oficiálně nevyjádřil. King je nyní zřejmě jediným Američanem zadržovaným v KLDR.
Americké ministerstvo zahraničí občanům USA zakazuje vstupovat do Severní Koreje kvůli vážnému riziku zatčení a dlouhodobého zadržování. Zákaz byl vydán poté, co severokorejské úřady zatkly amerického studenta Otto Warmbiera, jenž byl v zemi na turistickém zájezdu. Warmbier zemřel v roce 2017 jen několik dní po propuštění a návratu do USA v kómatu.
Všechny exkurze ve vesnici Pchanmundžom byly až do odvolání zrušeny na žádost Velitelství OSN, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově.