Článek
Podle vysoce postaveného amerického armádního představitele citovaného agenturou Reuters ke smíšení obou kontingentů na 101. letecké základně u mezinárodního letiště Diori Hamani v Niamey v hlavním městě Nigeru nedošlo, Rusové byli umístěni do samostatného hangáru.
O přesunu ruských vojáků do Nigeru informovala v dubnu ruská média.
Ruský Africký korpus má v zemi navázat vztahy a pomáhat cvičit nigerskou armádu, napsala. Rusko má ale hlavně chránit nové nigerské vedení vzešlé z převratu. „Obávají se útoku ze vzduchu. Rusko je země, která jim může poskytnout protivzdušnou obranu, to je jeho role,“ prohlásil expert na oblast Sahelu citovaný listem Financial Times.
Působení na stejné základně v době vyostřujícího se vojenského a diplomatického soupeření Moskvy a Washingtonu kvůli ruské ozbrojené agresi na Ukrajině vyvolává otazníky, mimo jiné ohledně osudu amerického vojenského zařízení v zemi po stažení amerických jednotek.
„Situace není ideální, ale v krátkodobé perspektivě je zvládnutelná,“ řekl Reuters americký činitel.
Russian military personnel have entered an air base in Niger that is hosting U.S. troops, as the country demands the exit of nearly 1,000 U.S. military personnel.
— West Africa Report (@wstafricareport) May 3, 2024
Russian forces are reportedly using a separate hanger at Airbase 101 in Niamey.#Niger #U.S.A #Russia #Mili pic.twitter.com/wUWYiob1kM
Také americký ministr obrany Lloyd Austin bagatelizoval jakékoli riziko pro americké vojáky nebo pravděpodobnost, že by se ruské jednotky mohly dostat do blízkosti americké vojenské techniky.
„Rusové jsou v odděleném areálu a nemají přístup k americkým jednotkám ani k našemu vybavení,“ uvedl Austin na tiskové konferenci v Honolulu. „Vždy se zaměřuji na bezpečnost a ochranu našich vojáků… Ale právě teď zde nevidím žádný významný problém z hlediska ochrany našich sil,“ dodal.
Západ se z několika afrických zemí stahuje
USA a jejich spojenci byli nuceni přesunout své jednotky z řady afrických zemí po převratech, které vynesly k moci skupiny toužící distancovat se od západních vlád. Kromě chystaného odchodu z Nigeru opustili američtí vojáci v posledních dnech také Čad, zatímco francouzské jednotky byly vykázány z Mali a Burkiny Faso, podotýká Reuters.
Spojené státy již krátce po převratu v Nigeru přesunuly část svého kontingentu ze 101. základny na leteckou základnu 201 ve středním Nigeru, kterou vybudovaly za více než 100 milionů dolarů. Od roku 2018 je využívána k útokům proti bojovníkům Islámského státu a odnoži al-Káidy Džama'at nusrat al-islám wal-muslimín (JNIM) pomocí ozbrojených bezpilotních letounů.
Washington se obává islámských bojovníků v oblasti Sahelu, kteří mohou expandovat bez přítomnosti amerických sil a zpravodajských kapacit.