Článek
Rusko má s Arktidou velké plány, zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců. Moskva sice zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci se sousedními zeměmi, intenzivně ale v polárních oblastech buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.
Rogozin se svým týmem demonstrativně přistál vrtulníkem na kře nedaleko severního pólu a na nejsevernější bod planety pak došel pěšky. Podle agentury TASS na pólu upevnil vlajku ruských námořních sil a prapor Ruské federace. „V Arktidě je mnoho problémů, které se desetiletí neřešily. Teď už musíme do Arktidy přijít navždy a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, které je v zóně naší odpovědnosti,” prohlásil vicepremiér.
O Arktidu, zejména o její předpokládané zásoby surovin, mají zájem i další severské státy, zejména USA, Kanada a Dánsko. Mezi státy se také vede spor o takzvaný Lomonosovův hřbet, podmořskou oblast se zásobami surovin, na kterou si činí územní nároky všechny čtyři arktické země.