Článek
BRICS je hospodářské sdružení čtyř z deseti nejlidnatějších zemí světa a čtyř z patnácti největších ekonomik světa. Nejedná se tedy o nikterak okrajovou záležitost.
Putinova přítomnost na summitu a fakt, že ho nikdo z přítomných lídrů nekritizoval, podle deníku The Wall Street Journal ukazuje strategický význam Ruska v mnoha koutech světa a neochotu dalších významných zemí připojit se k bojkotu Západu.
Americké sankce pomohly Číně posílit její výrobu čipů
„Musíme opustit mentalitu studené války, zamezit konfrontaci a postavit se proti jednostrannému zneužívání sankcí. Zneužívání dominantního postavení v globálním finančním systému jakožto zbraně může uškodit ostatním a obrátit se proti jejich původci,“ prohlásil během svého vystoupení na summitu čínský prezident.
Západ, NATO nebo Spojené státy Si Ťin-pching přímo nezmínil, z jeho dalšího vyjádření ale bylo jasné, že Severoatlantickou alianci obvinil z vyprovokování ruské agrese vůči Ukrajině, povšimla si agentura Bloomberg.
Ukrajinu jsme probrali
Ani jeden z přítomných lídrů zemí BRICS Moskvu za invazi na Ukrajinu neodsoudil, nekritizoval, a dokonce se o konfliktu nezmínil jako o válce, upozornil dále americký deník. V závěrečném prohlášení z prvního dne summitu je pouze konstatování, že státníci „probrali situaci na Ukrajině“.
„Uspořádání summitu s Ruskem je známkou toho, že (ruský prezident Vladimir pozn. red.) Putin není vyvrhelem pro každého,“ shrnula pro WSJ Manjari Chatterjee-Millerová z newyorského think-tanku Rada pro zahraniční vztahy.
Poláci koketují s ideou konfederace s Ukrajinou
Hrubý domácí produkt všech zemí BRICS dohromady činil v roce 2021 zhruba 23,5 bilionu dolarů, což je jen o málo víc, než mají samotné Spojené státy (23 bilionů USD). HDP Evropské unie loni dosáhl 15,25 bilionu dolarů. Samotné Rusko přitom vykázalo HDP ve výši 1,8 bilionu dolarů.