Článek
K pozastavení členství v Radě OSN pro lidská práva je potřeba dvoutřetinová většina hlasujících členů (zdržení se hlasování se do dvou třetin nepočítá) v případě hrubého a systematického porušování lidských práv.
Proti rezoluci se z tradičních ruských spojenců vyslovily Čína, Írán a Sýrie. Indie se podobně jako například Jižní Afrika zdržela. Západní země hlasovaly svorně pro vyloučení Ruska.
Pro rezoluci se vyslovily i Maďarsko a Srbsko, které jinak zastávají vůči Rusku vstřícnější postoj než zbytek Evropy.
Kreml na výsledek hlasování zareagoval prohlášením, že Rusko bude dále hájit své zájmy všemi legálními prostředky.
Ruská mise v OSN označila rezoluci ještě před hlasováním za „protiruskou“ a vyzvala státy, aby ji odmítly. Těm, kdo budou hlasovat pro, Rusko vyhrožovalo, že takový krok bude mít pro kladně hlasující země důsledky.
Rusko už vyhrožuje úplně všem: Vyhoďte nás z Rady pro lidská práva a uvidíte
Česká republika byla jedním z předkladatelů rezoluce a apelovala na ostatní země, aby se připojily. „Pokračováním v páchání strašlivých zvěrstev na Ukrajině ztratilo Rusko své místo v UNHRC už dávno,“ napsal na Twitteru vyslanec př OSN Jakub Kulhánek.
Ukrajina krok uvítala
Přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva uvítala Ukrajina. Váleční zločinci v tomto orgánu nemají co dělat, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož deklarovaným cílem je prosazovat a chránit lidská práva po celém světě a věnovat se případům jejich porušování. Ruské členství bylo aktuálně ve druhém roce obvyklého tříletého období. K vyloučení člena UNHRC je zapotřebí dvoutřetinová podpora takového kroku ve VS OSN, přičemž se počítají pouze hlasující země.