Hlavní obsah

Rusko a Súdán se dohodly na zřízení námořní základny v Rudém moři

2:07
2:07

Poslechněte si tento článek

Rusko se dohodlo se Súdánem na zřízení námořní základny na břehu Rudého moře. Kreml o ní původně jednal s bývalým prezidentem země Umarem al-Bašírem, ale ten byl svržen armádou, která dohodu pozdržela. Súdánský ministr zahraničí Ali Youssef však ve čtvrtek oznámil, že nová vláda s Ruskem ohledně zřízení základny „plně souhlasí“.

Foto: Profimedia.cz

Súdánský ministr zahraničí Ali Youssef a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov

Článek

„Súdán a Rusko dosáhly v dohodě o ruské námořní základně pochopení. Záležitost je velmi jednoduchá. Shodli jsme se na všem,“ řekl Youssef na tiskové konferenci, které se zúčastnil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten se však k záležitosti nevyjádřil.

Podle Youssefova čtvrtečního prohlášení už byla dohoda mezi oběma státy podepsána a zbývá ji už jen ratifikovat. Rusko se tak po USA, Číně a Francii stane čtvrtou velmocí s námořnictvem v oblasti Afrického rohu, klíčového strategického a obchodního bodu, informuje BBC.

O zřízení ruské námořní základny v Súdánu se začalo jednat už v roce 2019 a v listopadu 2020 to bylo i stvrzeno podpisem. Krátce nato však v zemi proběhl převrat a rozhořela se občanská válka. O moc v ní bojují súdánská armáda a milice Jednotky rychlé podpory (RSF). Válka už si vyžádala tisíce životů. Rusko se snaží udržet si vztahy s oběma stranami.

Nově podepsaná dohoda by měla trvat 25 let a Rusku umožňuje zřídit vojenskou základnu s válečnými loděmi včetně těch na jaderný námořní pohon a personálem až o 300 lidech. Ruský zájem o základnu v Súdánu se údajně zvýšil po převratu v Sýrii, kvůli kterému by Moskva mohla ztratit své základny tam. Nová syrská vláda už ukončila dohodu s Ruskem o dlouhodobém pronájmu přístavu, který využívaly ruské síly.

Kremlu imponuje Trumpovo odhodlání ukončit válku na Ukrajině

Zahraniční

Výběr článků

Načítám