Článek
Moskva s Pekingem chtějí mimo jiné odvolat blokádu vývozu uhlí, mořských plodů a textilu z KLDR a chtějí rovněž umožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí a podpořit mezikorejské silniční a železniční projekty. Severokorejci pracující v zahraničí by neměli být do 22. prosince repatriováni. Tento bod přijatý přede dvěma lety postihuje asi 100 000 občanů KLDR. Panují obavy o jejich další osud, protože KLDR trápí silná neúroda způsobená suchem.
Zrušil by se rovněž zákaz dovozu některých strojů a zařízení, které nemohou být upraveny pro použití v severokorejském jaderném a balistickém programu. Mimo jiné by šlo o vybavení pro železnici, ocelové díly pro krovy, šrouby a matky, buldozery, vybavení pro řízení dopravy, automobily do nosnosti 20 tun, hasičská vozidla, radiátory pro ústřední topení, jehly na šití, vybavení kuchyní a nádobí, myčky, vysavače, lopaty, sekery, hasicí přístroje a vybavení pro zemědělství nebo klimatizace, uvedla agentura AP. Část zařízení je určena pro zemědělství, které trpí kvůli extrémním suchům neúrodou a zemi hrozí nedostatek základních potravin, některé pro nemocnice.
Severokorejci dostávají kvůli suchu jen 300 gramů potravin denně
Rusko zmínění podmínek zdůvodňuje tím, že by to povzbudilo jaderné rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem.
Americké ministerstvo zahraničí si nicméně myslí, že nyní není vhodná doba, aby Rada bezpečnosti OSN odvolala některé sankce proti KLDR. K takovému kroku je podle USA nutné, aby se Severní Korea vzdala jaderného a balistického programu. Ta ale naopak hrozí, že nebude o jeho likvidaci jednat, a stanovila hranici, do které o něm jednat lze. Jde o konec tohoto roku. Pchjongjang odmítá dále jednat, protože USA nesouhlasí se severokorejským návrhem postupného odzbrojování a postupného uvolňování sankcí. Washington chce sankce uvolnit až po kompletní likvidaci jaderných zařízení.