Článek
„Hlídky mají za úkol posílení námořní spolupráce mezi Ruskem a Čínou, udržení míru a stability v asijsko-pacifickém regionu i monitorování pobřeží,“ citovala z prohlášení ruského ministerstva agentura Reuters.
Čínský prezident Si Ťin-pching se má shodou okolností právě ve čtvrtek brzy odpoledne setkat v Uzbekistánu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Diskutovat spolu budou mimo jiné o Tchaj-wanu či Ukrajině, ale i o dalších mezinárodních a regionálních tématech.
Putin se sejde s čínským vůdcem, von der Leyenová zamířila do Kyjeva
Znepokojený Západ
Prohlubující se partnerství mezi oběma zeměmi je geopolitickým vývojem, který Západ sleduje s obavami. Ruské a čínské válečné lodě podnikly první společné hlídky na západě Tichého oceánu již loni v říjnu. Veškeré dění tehdy velmi detailně sledovalo Japonsko, jež manévry označilo za „neobvyklé“.
Rusko na začátku září zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení Vostok 2022 (Východ 2022), kterého se účastnily právě i armády Číny a dalších zemí. Jak k tomu tehdy poznamenala agentura AP, cílem bylo ukázat, že Moskva a Peking zesilují vojenskou spolupráci v době silného napětí ve vztazích se Spojenými státy.
Rusko chtělo podle AP rovněž předvést, že i v době invaze na Ukrajinu má dostatečné kapacity pro rozsáhlé manévry na Dálném východě a v Japonském moři.