Článek
Francouzská ekologická organizace Robin des Bois (ve francouzštině jméno středověkého anglického zbojníka Robina Hooda) vzápětí vyzvala Kanadu, odkud loď původně vyplula, aby se chopila své odpovědnosti a postarala se o plavidlo, toulající se po mořích jako novodobý Bludný Holanďan.
Parník, pojmenovaný po hvězdě sovětské kinematografie Ljubov Orlovové, vyplul z Nového Foundlandu 23. ledna na laně remorkéru, který jej měl při poslední plavbě odvléct do Dominikánské republiky, kde měla být rozebrána. Ale o den později se lano přervalo a loď zmizela.
Nesvítící loď je nebezpečná
Dokonce ohrožovala ropnou věž, ale pokus kanadských úřadů znovu ji ovládnout nevyšel a plavidlo se ocitlo v mezinárodních vodách. Od té doby Kanada podle AFP nejeví o osud lodi zájem, ačkoliv vrak stometrové délky není vybaven ani výstražnými světly a podle ekologů představuje ohrožení lodní dopravy a životního prostředí. V útrobách lodi totiž zůstalo ještě několik desítek tun paliva, maziv i toxických látek.
Parník Ljubov Orlova byl postaven na sovětskou zakázku v někdejší Jugoslávii v roce 1976, rok po smrti sovětské filmové krásky. Dlouhá desetiletí se loď plavila po Dálném východě, než byla v roce 1999 prodána a přestavěna k turistickým výpravám do Arktidy, než v roce 2010 uvázla kvůli dluhům rejdaře v kanadském přístavu St. John's, kde ji nakonec prodali na šrot.
Bludný Holanďan je od středověku známá legenda o námořníkovi, který podepsal smlouvu s ďáblem a musí trávit svůj čas stále na moři, kde si vybíjí vztek ničením všech lodí a jejich posádek. Nejznámějším uměleckým zpracováním je opera Richarda Wagnera Bludný Holanďan, odezvu legendy lze vystopovat i ve filmech Piráti z Karibiku.