Hlavní obsah

Ruská armáda vytvořila seznam cílů v Japonsku a Koreji. Plány jsou velmi podrobné

5:35
5:35

Poslechněte si tento článek

Pro případnou válku s Japonskem a Jižní Koreou vypracovala ruská armáda pro výcvik svých vojáků detailní seznam cílů v obou zemích. Kromě těch vojenských, jako jsou štáby a základny, na nich jsou i jaderné elektrárny, velké tunely a další prvky civilní infrastruktury. V úterý to napsal list The Financial Times, kterému do ruských uniklých tajných materiálů z let 2013 a 2014 umožnily nahlédnout západní tajné služby.

Foto: Profimedia.cz

Japonský torpédoborec Haguro nese rakety systému Aegis sloužící k likvidaci nepřátelských střel.

Článek

Na seznamu je 160 cílů, jako například silnice, mosty a továrny. Prvních 82 cílů v Jižní Koreji a v Japonsku je vojenských. Jde o ústřední nebo regionální velitelství jihokorejských a japonských sil, letecké základny, radarové stanice a námořní zařízení, uvedl list.

Zbytek cílů představují klíčové součásti civilní infrastruktury, jako jsou silniční a železniční tunely včetně tunelu Kanmon spojujícího japonské ostrovy Honšú a Kjúšú. Silnice a mosty na seznamu mají být zasaženy, aby se „zabránilo přeskupení vojáků v oblastech operací“.

Další prioritou je energetická infrastruktura. Na seznamu je 13 japonských jaderných elektráren včetně jaderného zařízení Tokai nebo rafinérie paliv. V Jižní Koreji jsou na seznamu civilních cílů kromě mostů ocelárny v Pohangu a chemické závody v Pusanu. U cílů jsou uvedeny přesné souřadnice.

Putinův projev k národu: Ekonomicky jsme předstihli Německo i Japonsko

Ekonomika

Vzorový útok střelou Ch-101

Seznam cílů se nacházel v prezentaci, která měla ukázat schopnosti nejaderné střely s plochou dráhou letu Ch-101. Dokumenty mají na sobě symbol vojenské Akademie kombinovaných zbraní, z čehož plyne, že byly určené pro výcvik vyšších důstojníků. Experti, kterým list dokumenty ukázal, uvedli, že s největší pravděpodobností pocházejí z let 2013 nebo 2014. Nic však nenasvědčuje tomu, že by šlo o staré plány, které by už ztratily platnost.

Jako příklad podoby úderu je popsán hypotetický útok na japonskou radarovou stanici na kopcovitém ostrůvku Okuširi-tó západně od nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó. Tento příklad je také doplněn animovaným gifem s výbuchem.

Plány jsou velmi podrobné, v případě dvou jihokorejských velitelských bunkrů zahrnují i odhad sil potřebných k prolomení jejich obrany. U objektů jsou uvedeny i velikosti a v případě elektráren také výkon.

Druhá prezentace ukazuje, jak Rusko testuje protivzdušnou obranu Japonska a Jižní Koreje. Shrnuje výsledky letu dvou strategických bombardérů Tu-95 vyslaných oběma zemím 24. února 2014, tedy v době, kdy Rusko obsazovalo Krym a kdy se konalo americko-jihokorejské vojenské cvičení Foal Eagle.

Stroje letěly podél celého pobřeží Jižní Koreje a podél většiny pobřeží Japonska. Zaznamenáno je i to, kde byly bombardéry doprovázeny jihokorejskými a japonskými stíhačkami, jichž bylo ve vzduchu 39. Dvojice japonských F-4J Phantomů doprovázela bombardéry 70 minut. Ruští piloti uvedli, že nebyly ozbrojené. Jen v případě sedmi z celkem osmnácti hotovostních startů nesla letadla zbraně.

Rusko k výrobě střely Ch-101 používá západní součástky od Intelu

Válka na Ukrajině

Asijské a evropské válčiště jsou propojené

Profesor Mičito Curuoka pracující na japonské univerzitě Keio, který dříve působil na japonském ministerstvu obrany, uvedl, že konflikt s Ruskem by byl výzvou pro Tokio: „V případě konfliktu se Severní Koreou a Čínou by Japonsko dostalo včasnou výstrahu. Možná bychom měli čas se připravit a podniknout nějakou akci. Kdyby však došlo na horizontální eskalaci z Evropy (tedy rozšíření konfliktu v Evropě o Japonsko), čas na varování by byl kratší a Japonsko by mělo méně možností, jak samo předejít konfliktu.“

Japonské ozbrojené síly mají dlouhodobé obavy z Ruska, protože mezi oběma zeměmi nebyla nikdy uzavřena mírová smlouva kvůli sporu o Kurilské ostrovy, které na konci druhé světové války obsadila Rudá armáda a vyhnala z nich japonské obyvatele.

Rusko je odmítá vrátit. „Přesto Rusko není běžnými Japonci vnímáno jako bezpečnostní hrozba,“ dodal Curuoka.

Vojáci z KLDR se zapojili do útoku. Po sítích kolují videa jejich mrtvých těl

Válka na Ukrajině

William Alberque, který byl ředitelem NATO pro kontrolu zbraní a odzbrojení a nyní působí ve Stimsonově centru, uvedl, že uniklé dokumenty a současné nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině ukazují „jednou provždy, jak jsou evropská asijská válčiště přímo a neoddělitelně spojena“.

„Asie se nemůže vyhnout konfliktu v Evropě a Evropa nemůže nečinně přihlížet, pokud vypukne v Asii válka,“ uvedl Alberque. „V situaci, kdy by se Rusko z ničeho nic rozhodlo napadnout Estonsko, muselo by současně zaútočit na americké síly a zařízení v Japonsku a Koreji,“ dodal.

Uniklé dokumenty podle něj ukazují, jak Rusko vnímá hrozbu ze strany spojenců Západu v Asii. Kreml se obává, že by Rusko sevřeli nebo umožnili Američany vedený útok na ruské síly v oblasti.

Rusko se k materiálům pro list nevyjádřilo.

KLDR se podle Jihokorejců chystá vyslat další vojáky do Ruska

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám