Článek
Bratranci Rašíd a Ahmad kontrolují společnost Watan Oil and Gas a ropu budou těžit ve spolupráci s čínskou státní společností China Natinal Petroleum Company. Odhaduje se, že trojice polí v povodí řeky Amudarja u severní hranice Afghánistánu ukrývá na 160 miliónů barelů „černého zlata“. Do konce roku by se zde mělo těžit 150 000 barelů denně, uvedl britský list Daily Telegraph.
Vláda v Kábulu má mít 50 až 70 procent zisku, čímž si podle zástupce občanské společnosti Integrity Watch Afghanistan Džavída Núráního především Číňané zajistili dobrou pozici v chystané soutěži o mnohem lukrativnější ložiska rozprostírající se od Hindukúše, přes povodí Amudarji až po Elbrus. Odhaduje se, že ta obsahují nejméně 440 miliard kubíků zemního plynu a 210 miliónů tun ropy.
V Afghánistánu se nacházejí nerostné suroviny v hodnotě až 60 biliónů korun. Jeden z prvních kontraktů na těžbu udělený prezidentovým bratrancům je příznakem klanového spojenectví, ale i pokračování klientelismu a korupce, ačkoliv Watan Oil and Gas nabídla podle pozorovatelů lepší podmínky než tři další firmy, které se o kontrakt ucházely.
V USA putoval za mříže
Prezidentův bratranec Ahmad Popal si přitom v 90. letech v USA odseděl téměř devět let kvůli obchodu s drogami a další firma, kterou vlastní s Rašídem, čelí podezření, že peníze od Spojených států odevzdávala povstalcům z Tálibánu jako výpalné.