Článek
Rodman označuje mladého severokorejského vůdce za svého blízkého přítele a své cesty do KLDR nazývá basketbalovou diplomacií. Američtí činitelé Rodmanovo počínání již dříve kritizovali.
Podle jihokorejské agentury Rodmana na nejnovější cestě do Pchjongjangu doprovází zhruba desítka jeho bývalých kolegů z NBA, mezi nimiž jsou na příklad Kenny Anderson, Cliff Robinson či Vin Baker.
Rodman tvrdí, že chce navázat vztahy s obyvateli izolované komunistické země a ukázat ostatním, že není tak špatná.
"Jde o to, pokusit se propojit obě země, dát lidem vědět: ... Žádná země na světě není tak špatná, obzvlášť Severní Korea," řekl někdejší špičkový basketbalista agentuře AP předtím, než se svým týmem zamířil na letiště v Pekingu.
Narozeniny zřejmě ve středu
Rodman je nejznámějším Američanem, který se s velkým basketbalovým fanouškem Kim Čong-unem setkal za jeho dvouleté vlády. Severokorejský vůdce oslaví třicáté narozeniny zřejmě ve středu. Ten den by se američtí hráči měli postavit severokorejskému basketbalovému týmu v exhibičním zápase.
Mezi Spojenými státy a Pchjongjangem panují spory kvůli severokorejskému programu jaderného zbrojení. Kritici Rodmanovi vytýkají, že nehovoří o stavu lidských práv v KLDR, který podle jejich ochránců či americké diplomacie patří k nejhorším na světě.
Související témata:
Podporu Kimovi vyjádřily v pondělí tisíce Severokorejců při masovém shromáždění v centru Pchjongjangu. „Sjednoťme se v ústředním výboru strany vedeném naším drahým vládcem Kim Čong-unem, abychom vybudovali nejsilnější národ, kterému bude svět závidět,“ vyzval dav pchjongjangský člen politbyra Mun Kjong-Dok.