Článek
Rezoluce, kterou předložila 47 členským státům rady ke schválení Evropská unie, "ostře odsuzuje pokračující násilné represe vůči demonstrantům, zahrnující bití, zabíjení a svévolné zatýkání při poslední vlně protestů v Barmě," a vyzývá k jejich okamžitému prošetření.
Barma musí "zajistit plné respektování základních lidských práv a svobod" a "pohnat před soud osoby porušující lidská práva, včetně těch osob, které jsou odpovědné za nedávné zásahy proti mírovým demonstrantům", píše se v dokumentu. Barmský režim musí rovněž okamžitě propustit všechny (politické) vězně, včetně opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dodává text.
Agentura AP připomněla, že je to poprvé, co Rada OSN pro lidská práva, která loni nahradila Komisi OSN pro lidská práva, veřejně kritizovala jinou vládu než izraelskou. K rezoluci se přitom připojila i Čína, která doposud váhala otevřeně kritizovat svého spojence Barmu a omezovala se pouze na výzvy k umírněnosti znepřátelených barmských stran.
Zemřelo 10 lidí
Podle oficiální verze zahynulo při největších protivládních demonstracích v Barmě za posledních 20 let deset lidí, demokratičtí aktivisté se však obávají, že mohlo zemřít 30 až 200 osob a dalších až 6 000 bylo zatčeno.
Vyslanec OSN Ibrahim Gambari se v úterý v zemi setkal s nejvyšším představitelem Barmy generálem Thanem Šweiem a tlumočil mu znepokojení mezinárodního společenství nad násilným potlačením protestních akcí. Poté se sešel také s Do Aun Schan Su Ťij.