Článek
Spojené státy předložily třináctibodový návrh rezoluce, který s uvalením sankcí počítá. Vyslanec USA při OSN John Bolton řekl, že USA chtějí zavést opatření, která by zabránila v dovozu a vývozu materiálu k výrobě zbraní hromadného ničení a nezákonným finančním aktivitám. Návrh počítá se zákazem obchodu s vojenským materiálem. Veškerý náklad směřující do či ze Severní Koreje by mohl být podroben kontrolám.
Japonsko už dříve uvedlo, že pokud KLDR test provede, bude uvalení sankcí požadovat. Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová prohlásila, že Londýn bude požadovat uvalení sankcí kvůli "vysoce nezodpovědnému a provokativnímu" činu Pchjongjangu.
Test odsoudil celý svět včetně Číny
Světové společenství bylo tesetem pobouřeno. Bílý dům žádal rychlou odpověď Rady bezpečnosti OSN a označil akci KLDR za "provokaci". Americký prezident Bush uvedl, že jaderný test KLDR ohrožuje mír: "Transfer jaderných zbraní do dalších zemí by mohl být brán jako smrtelná hrozba pro Spojené státy. My bychom za tyto aktivity mohli činit plně odpovědnou Severní Koreu."
Test odsuzují i sousedé KLDR Jižní Korea a Japonsko, ale také Čína nebo Moskva.
KLDR: zasloužíme si spíš gratulaci
Severokorejský velvyslanec při OSN Pak Kil-jon sdělil, že Rada bezpečnosti by měla "gratulovat" severokorejským vědcům a výzkumníkům, místo toho, aby vydávala "takovéto nechvalně známé, neužitečné a nepředložené prohlášení proti" Severní Koreji. Dodal, že test byl "velmi, velmi úspěšný" a "zajistí mír a bezpečnost na korejském poloostrově a v celém regionu".
Na dotaz, zda jeho země plánuje další testy, řekl: "To bude stačit. Nemyslíte?"
Rusko po testu jednalo se severokorejským velvyslancem a sdělilo mu, že je nutné, aby se KLDR okamžitě začala ctít dohodu o nešíření jaderných zbraní, kterou vypověděla v lednu 2003. [celá zpráva]
KLDR o testu dopředu informovala Čínu a Rusko
Rusko a Čína věděly o pondělním chystaném jaderném testu Severní Koreje předem. Podle ruské tiskové agentury Interfax byla Moskva o zkoušce informována dvě hodiny před samotným výbuchem. Peking Korejci informovali dvacet minut před jadernou explozí, sdělil jeden z jihokorejských vládních činitelů pod podmínkou anonymity.
"Pracovníci oblasti vědeckého výzkumu v KLDR úspěšně provedli podzemní jadernou zkoušku... Bylo potvrzeno, že se v průběhu zkoušky nevyskytla žádná rizika, jako například únik radioaktivních látek... Jaderný test byl uskutečněn stoprocentně na základě našich znalostí a technologií," uvedla korejská tisková agentura po jaderném testu. Ten zaznamenaly seismické stanice v 10:36 místního času (3:36 SELČ) [celá zpráva ]
Američané však stále prověřují, zda se jednalo o jaderný test, i když Rusové si tím jsou jisti. Předloni v létě totiž byl zaregistrován v Severní Koreji silný výbuch, panovaly obavy, že šlo o jaderný test, ale ukázalo se, že šlo o odstřel hory kvůli stavbě přehrady. [celá zpráva]