Článek
Čína a Rusko, které s vyhlášením zóny nesouhlasily, se hlasování zdržely. Podobně se zachovaly Brazílie, Indie a Německo.
"Nesmíme přijít pozdě," řekl při předkládání návrhu francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Jeho země spolu s Velkou Británií a Libanonem rezoluci předkládala.
OSN odhlasovala dokument, v němž předpokládá vytvoření bezletové zóny a podniknutí všech nezbytných kroků k ochraně ohrožených civilistů a všech kroků k dodržení bezletové zóny. To by mohlo znamenat, že si země organizace mohou dodržení zóny prosadit silou a podniknout vojenský zásah.
Podle některých informací by mohl začít v řádu hodin od přijetí rezoluce.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová během dne v Tunisku řekla, že k prosazení zóny bude potřeba vojenských kroků proti libyjské vzdušné obraně.
Kaddáfí hrozí, že zaútočí ve Středomoří
V podvečer Muammar Kaddáfí varoval, že pokud jiné země budou vůči Libyi intervenovat, bude Libye útočit na lodě a letadla v oblasti Středomoří. [celá zpráva]
Rezoluce RB OSN k Libyi
- zákaz všech letů v libyjském vzdušném prostoru vyjma letadel s pomocí
- opravnění pro členské státy k přijetí „všech nezbytných kroků“ na „ochranu civilistů a oblastí s civilním obyvatelstvem, jimž hrozí útok“
- vyloučení nasazení okupační síly
- zpřísnění zbrojního embarga prostřednictvím výzvy k členským státům, aby „prověřily na svém území plavidla a letadla směřující z Libye a do ní
- zmražení dalšího libyjského majetku včetně účtů libyjské státní banky
Ještě ve čtvrtek večer se chystal zaútočit na město Benghází, které jako poslední drží povstalci. Dal jim poslední šanci se vzdát a slíbil, že pokud to udělají, nebude je trestat. V opačném případě nebude mít slitování. Státní televize během dne tvrdila, že vládní síly dobyly i město Misuráta. [celá zpráva]