Článek
„Prezident Putin měl včera (ve čtvrtek) a dnes řadu telefonických rozhovorů s vůdci členských zemí Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB),“ řekl podle agentury TASS Peskov.
„Hovořil s kyrgyzským prezidentem Sadyrem Žaparovem, běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, tádžickým prezidentem Imomalim Rachmonem a také s arménským premiérem (Nikolem Pašinjanem),“ dodal kremelský mluvčí.
Putin podle něj také „nejednou“ telefonoval kazašskému prezidentovi Tokajevovi.
Kazachstán opustil bývalý vládce Nazarbajev i s dcerami a jejich rodinami
Posuzoval s ním situaci v Kazachstánu a společné kroky v rámci mandátu ODKB pro boj proti mezinárodnímu terorismu a v zájmu zajištění pořádku a také bezpečnosti občanů Kazachstánu, dodal Putinův mluvčí.
Banditská uskupení zvenčí
Lukašenko, Putin a Pašinjan se podle zprávy běloruské prezidentské kanceláře shodli, že je nepřípustné, aby do Kazachstánu pronikala „banditská uskupení zvenčí“.
O přepravě mírových sil ODKB a průběhu operace podle Peskova průběžně informuje Kreml ministr obrany Sergej Šojgu. Ten je také ve stálém kontaktu se svým kazašským protějškem.
Almaty: Kaluže krve a vypálené budovy
Střelba bez varování
Tokajev v pátek ráno na jednání kazašské bezpečnostní rady prohlásil, že ve všech regionech Kazachstánu byl z velké části obnoven ústavní pořádek, bezpečnostní složky podle něj mají situaci v zemi pod kontrolou.
Nicméně v centru největšího města Almaty byla podle médií dál slyšet střelba a vojáci podle svého velitele narážejí na tvrdý odpor.
Tokajev následně v televizním projevu oznámil, že dovolil policii a vojsku střílet bez varování, aby skoncovaly s nynějšími nepokoji ve středoasijské zemi.
Ty si podle dílčích zpráv úřadů vyžádaly přinejmenším desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce uvězněných.
Kazašský prezident nařídil zabíjet demonstranty
Nejhorší protesty za dekádu
Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí, zažívá největší protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil „provokatéry z domova i ze zahraničí“.
Prezident Kazachstánu žádá o pomoc postsovětské státy, vyhlásil výjimečný stav
Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se obratem zdvojnásobily.
K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a dalšího zboží.
„U nás vše závisí na plynu. Jestli zdraží plyn, zdraží vše. A obyčejní lidé mají tak nízké příjmy, že budou žít ještě hůř,“ objasnil demonstrant Jerlan Sarkulov internetovému listu Gazeta.ru.
Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst země. Prezident pod tlakem demonstrací odvolal vládu a vyhlásil výjimečný stav v Almaty a na západě Kazachstánu, kde protesty den po Novém roce začaly. Situace se ale neuklidnila.