Článek
Worobey o výzkumu informoval v časopisu Science. Podle něj je pacientkou nula trhovkyně, u které se nemoc projevila 11. prosince. U účetního se uvádělo, že onemocněl už 8. prosince, ale první příznaky se u něj projevily až 16. prosince.
Datum 8. prosince se v souvislosti s ním zmiňovalo, protože byl v ten den u lékaře, ovšem nikoli s horečnatým respiračním onemocněním, ale s bolestí zubů.
„U něj se symptomy projevily až po více případech pracovníků z tržnice Chua-nan, což dělá z prodavačky mořských plodů nejranější známý případ. Nemoc u ní propukla 11. prosince,“ uvedl Worobey.
Ve studii uvádí, že většina raných symptomatických případů je spojována s tržnicí, zejména s její západní částí, kde se prodávají psíci mývalovití (Nyctereutes procyonoides), známí i jako mývalovci kuní.
Profesor ve studii tvrdí, že „přináší silné důkazy, že pandemie se rozšířila z wuchanské tržnice s živými zvířaty“.
Profesor Worobey přitom byl jedním z 15 expertů, kteří v půlce května zveřejnili v časopisu Science výzvu, aby se vážně zvažovalo, že virus mohl uniknout z wuchanské virologické laboratoře.
Proti teorii o ohnisku na tržišti svědčilo především to, že čínské zdravotnické úřady na novou nemoc upozornily 30. prosince a spojovaly ji s tržištěm, což mohlo vést k tomu, že se pozornost soustředila na ně a přehlížely se případy odjinud.
Worobey se proto zaměřil na analýzu možných případů nové nemoci, které se objevily ještě před varováním. Prostudoval podklady o starších případech ze dvou nemocnic. I u nich se ukázalo, že byly ve většině spojeny s tržnicí.
„V jedenáctimilionovém městě byla polovina raných případů spojena s místem o velikosti fotbalového hřiště,“ řekl Worobey listu The New York Times. „Je velmi obtížné vysvětlit vzorec šíření, jestliže by epidemie nepropukla na tržišti,“ dodal.
Expert na infekční nemoci Peter Daszak, který byl součástí týmu WHO vyšetřujícího původ covidu-19, uvedl, že ho Worobeyho analýza přesvědčila. „Datum 8. prosince bylo chybné.“