Článek
Příspěvky, které se po síti s 80 000 sledujícími šíří, typicky obviňují Francii z moderního kolonialismu, velebí ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinskou armádu označují za nacisty a stalinisty, čímž věrně opakují ruský narativ.
„Jsem stalinista. Rusko bráním od 80. let a považuji jej za poslední protiamerickou sílu, která v Evropě zbyla. Nostalgicky vzpomínám na Sovětský svaz. Chci svobodný svět bez Ameriky,“ řekl Michel, jehož identifikovala britská stanice BBC ve spolupráci s americkou technologickou organizací Logically jako hlavu Ruské sféry.
Kampaň Russosphère vznikla v roce 2021, ale plně spuštěna byla až v únoru 2022, jen několik dní před ruskou invazí na Ukrajinu. Ruská sféra podporuje mimo jiné práci žoldnéřů z ruské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny a sdílí informace o náboru pro ty, kteří by se ke skupině chtěli přidat.
Michel je podle BBC přesvědčen, že Rusko musí nahradit Francii v celé Africe. To se v několika afrických státech začíná podle BBC dařit. „Ruské dezinformace byly faktor, který přispěl ke stažení francouzských sil ze zemí Sahelu, obzvlášť z Burkina Fasa,“ uvedl Ulf Laessing z německé Nadace Konrada Adenauera.
Muž čelí obvinění za výhrůžky redaktorovi ČT Hynkovi. Anonymní profil mu nepomohl
„Ruskými vlajkami mávali protestující v Mali, Burkina Fasu, Nigeru a Čadu a dělo se to částečně s přispěním proruským informačních operací,“ tvrdí Beverly Ochiengová z monitorovací skupiny BBC. Podle ní ke stažení francouzských vojáků z Mali a z Burkina Fasa přispěl také tlak tamních vojenských vlád. Na jedné z posledních demonstrací před ambasádou Francie v Burkina Fasu žádali protestující bližší spolupráci s Moskvou.
Podle Kevina Limoniera, docenta na francouzské univerzitě Paris-8, který zkoumá informační operace Moskvy v Africe, spočívá Michelův úspěch především v tom, že se vymezil vůči Francii, a využil tak historický pocit křivdy v mnoha bývalých francouzských koloniích.
„Já řídím kybernetickou a mediální válku a Prigožin řídí vojenskou činnost,“ uvedl Michel a zdůraznil, že přestože podporuje práci soukromé ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, kterou řídí Jevgenij Prigožin, přímo s ní nespolupracuje. Zároveň Michel popřel, že by Russosphère byla financovaná Ruskem, peníze na svou činnost má prý pouze ze soukromých zdrojů.
Michel se narodil v roce 1958 a podle BBC byl politicky aktivní od mládí, nejprve v neofašistických skupinách v rodné Belgii. Později se přidal k podporovatelům Jeana Thiriarta, který za 2. světové války spolupracoval s nacisty a měl vizi eurosovětské říše od Vladivostoku po Dublin, která by společně stála proti Americe.
Podobné kampaně, které mají za cíl podpořit Kreml, zdokumentovala loni organizace Digital Forensic Research Lab (DFRLab) také v Alžírsku, Libyi, Egyptě, Jemenu, Maroku, Libanonu a Tunisku.