Článek
Čtyři osoby v tmavém oblečení strávili na střeše budovy asi hodinu. Na místě roztáhli černé transparenty, včetně jednoho s nápisem „Od řeky až k moři, Palestina bude svobodná“, což je tradiční heslo propalestinských aktivistů. Jeden z demonstrantů přednesl pomocí megafonu projev, v němž obvinil izraelskou vládu z válečných zločinů. Kabinet premiéra Benjamina Netanjahua podobná nařčení dlouhodobě odmítá.
„Nezapomeneme, nepromineme a budeme pokračovat v odporu,“ prohlásil.
Hrstka policistů a členů ochranky mezitím doporučovala kolemjdoucím, aby se nezdržovali přímo pod protestní akcí u hlavního vchodu do budovy. Několik dalších bylo vidět na střeše, jak se snaží demonstranty odvést, uvedl svědek agentury Reuters. Protestující nakonec transparenty sbalili, než je kolem 11:30 místního času (03:30 SELČ) odvedli čekající policisté.
Čtrnáctiletý kluk na univerzitě v Sydney jen tak pobodal člověka. Vůbec se neznali
„Jedná se o vážné narušení bezpečnosti parlamentu,“ uvedl mluvčí opozice James Paterson v příspěvku na síti X. „Budova prošla nákladnou rekonstrukcí, aby se podobným vniknutím zabránilo. Věc si žádá vyšetřování,“ dodal.
This is serious breach of the Parliament’s security. The building was modified at great expense to prevent incursions like this. An investigation is required. https://t.co/AL8ARPeRtO
— James Paterson (@SenPaterson) July 4, 2024
Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října útokem palestinského teroristického hnutí Hamás, při němž jeho členové a další radikálové pozabíjeli v jižním Izraeli na 1200 lidí a dalších 250 odvlekli jako rukojmí na palestinské území. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem Izrael během odvetné vojenské ofenzivy od října zabil téměř 38 000 Palestinců, většinou civilistů. Velká část hustě obydleného a zastavěného Pásma Gazy se ocitla v troskách.
OSN v závěrech svého vyšetřování minulý měsíc konstatovala, že v prvních fázích války se v Gaze dopouštěly válečných zločinů Izrael i Hamás. Podle OSN izraelské operace představují také zločiny proti lidskosti kvůli obrovským ztrátám na civilním obyvatelstvu.
Také v Austrálii se od začátku války konají časté protesty na podporu Palestiny, včetně pravidelných demonstrací ve velkých městech a obsazování univerzitních kampusů. Austrálie v současné době neuznává palestinskou státnost, ministryně zahraničí Penny Wongová v květnu nicméně připustila, že by tak její země mohla učinit ještě před ukončením formálního mírového procesu mezi Izraelem a palestinskými úřady.