Hlavní obsah

Proč NATO vůbec pořád existuje, divil se Musk. Odpověděl mu lotyšský prezident

Miliardář Elon Musk podle svých slov nerozumí důvodu, proč Severoatlantická aliance stále existuje. Na své sociální síti X to napsal s poznámkou, že Varšavská smlouva, někdejší vojenský pakt zemí východního bloku, se už přece dávno rozpadla. Jeho příspěvek přiměl k reakci mimo jiné i lotyšského prezidenta Edgarse Rinkēvičse, který Muska upozornil, že ruská hrozba stále nepominula.

Foto: Profimedia.cz

Elon Musk na archivním snímku

Článek

„Vždy jsem se divil, proč NATO nadále existuje, i když se už rozpustil její nepřítel a důvod existence - Varšavská smlouva,“ napsal Musk. Reagoval přitom na příspěvek investora Davida Sackse, který je stejně jako majitel sociální sítě X jihoafrickým rodákem.

„V roce 1991 se Sovětský svaz rozpadl a NATO čelilo existenční krizi: důvod, proč existovalo, již pominul. Ale než aby se rozpadla, přišla s novým posláním: expandovat. A v autoreferenční smyčce by expanze NATO vytvořila nepřátelství potřebné k ospravedlnění sebe sama,“ napsal Sacks.

„To je pravda,“ souhlasil s ním Musk.

Oba tak ale vyvolali vlnu nesouhlasných komentářů, ozval se i lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs.

„Drahý Elone Musku, důvod, proč bylo NATO založeno, stále existuje a nepomine, je Rusko a další nepřátelé svobodného světa,“ napsala hlava pobaltského státu.

Britský admirál: Nejsme na prahu války s Ruskem, NATO má jasnou převahu

Svět

Samotná sociální síť X po četných upozorněních čtenářů pod Muskův příspěvek přidala vysvětlující kontext.

„Varšavská smlouva byla reakcí na NATO, nikoli naopak. NATO je systém kolektivní bezpečnosti, který není zaměřen na jediného protivníka a působí v Evropě, Africe a Asii,“ píše se v upozornění.

Zatímco Severoatlantická aliance byla založena už v roce 1949, Varšavská smlouva oficiálně vznikla až v roce 1955.

K NATO byl zprvu skeptický i Havel

Faktem nicméně je, že otázka další budoucnosti NATO se po konci studené války na počátku 90. let minulého století intenzivně řešila.

K těm, kdo původně navrhovali nejdříve rozpuštění, později alespoň reformu a přejmenování NATO, patřil zpočátku mimo jiné i první český prezident Václav Havel, který však postupně svůj postoj zcela přehodnotil a v polovině 90. let jej již označoval jako „pilíř evropské bezpečnosti“.

Bývalý generální tajemník NATO George Robertson, který Alianci vedl v letech 1999 až 2003, později řekl, že dokonce i ruský prezident Vladimir Putin na počátku své vlády projevil zájem o členství. „Kdy nás pozvete do NATO?“ ptal se tehdy podle Robertsona šéf Kremlu.

„Do NATO nikoho nezveme, o členství se žádá,“ odvětil mu prý tehdy generální tajemník. „Nebudeme stát ve frontě se spoustou dalších zemí, které nic neznamenají,“ odsekl tehdy podle Robertsona uražený šéf Kremlu.

Slova o vyslání jednotek NATO na Ukrajinu jsem neřekl jen tak, prohlásil Macron

Evropa

Výběr článků

Načítám