Článek
Severokorejci přidali i varování, že je jejich armáda připravena k drtivé reakci na vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států nazvané Vigilant Storm. Toto cvičení - jedno z největších za poslední roky - už skončilo.
Pchjongjang minulý týden provedl desítky raketových testů, z nichž poslední se uskutečnil v neděli. Raketové testy podle severokorejské armády simulovaly útoky na „základny nepřátelských vzdušných sil“.
Jedna z raket, kterou KLDR odpálila ve čtvrtek, nesla speciální hlavici, jež by mohla paralyzovat velitelská stanoviště jihokorejských a amerických sil, uvádí generální štáb v Pchjongjangu.
Jihokorejci tomu nevěří
Jihokorejská armáda má nicméně pochybnosti o tom, že KLDR uvádí pravdivé informace o svých testech z minulého týdne. Soul například nezaznamenal vypuštění střel s plochou dráhou letu, o kterém hovoří komuniké z Pchjongjangu.
Experti také pochybují, že by KLDR měla technologie pro výrobu speciálních hlavic, jež by mohly přerušit komunikační kanály jiných armád.
Prohlášení KLDR explicitně nezmiňuje mezikontinentální raketu, kterou Severní Korea podle Soulu vypálila ve čtvrtek. Raketa spadla podle Tokia do Japonského moře a v některých japonských prefekturách vyvolala poplach.
Cvičení Vigilant Storm mělo původně skončit v pátek, bylo ale prodlouženo do neděle. Obě země to zdůvodnily právě chováním Severní Koreje, která během minulého týdne vystupňovala své hrozby. Kromě raketových odpalů Soul v pátek reagoval na 180 přeletů severokorejských vojenských letadel nedaleko společné hranice. Do vzduchu vyslal své válečné letouny včetně stíhaček F-35A.