Článek
Operace v komplexu Alemao začala před svítáním ve čtvrtek místního času. Členové gangu se bránili zatčení střelbou, podle policie rovněž vytvořili hořící barikádu a ulice polévali olejem, aby policistům ztížili postup. Během celé operace, při níž bezpečnostní složky použily i čtyři vrtulníky a deset obrněných vozidel, obyvatelé chudinské čtvrti sdíleli na sociálních sítích videa a vyjadřovali obavy o život.
„Uvnitř se odehrává masakr, který policie nazývá operací,“ řekla agentuře AP jedna svědkyně, která raději neuvedla své jméno. „Nedovolují nám pomáhat (obětem),“ dodala. Uvedla, že viděla jednoho muže, který chtěl někomu poskytnout pomoc a byl zatčen.
Alemao je komplex 13 favel (typ slumu) na severu Ria, kde žije asi 70 000 lidí. Téměř tři čtvrtiny z nich jsou černoši nebo míšenci, uvádí studie z července 2020, kterou zveřejnil Brazilský institut sociálních a ekonomických analýz.
„Budu pokračovat v boji proti zločinu ze všech sil. Neustoupíme od mise, kterou je zajištění klidu a bezpečnosti pro obyvatele našeho státu,“ uvedl na Twitteru guvernér státu Rio de Janeiro Cláudio Castro, který rovněž vyjádřil lítost nad smrtí policisty. Levicová poslankyně Talíria Petroneová guvernérovi v reakci vzkázala, aby skončil s touto „genocidní politikou“.
Kritika policejní tvrdosti
Podobné policejní zásahy proti zločineckým gangům nejsou v chudinských čtvrtích Ria neobvyklé a ochránci lidských práv je kritizují za nepřiměřené použití síly a ohrožení civilistů, kteří s gangy nemají nic společného. Letos začátkem února i federální soud vyzval stát Rio de Janeiro, aby do tří měsíců vypracoval plán snížení úmrtnosti při takových policejních operacích.
Před dvěma měsíci zemřelo při policejní razii v Riu de Janeiro 25 lidí, policie hledala lídry gangu Comando Vermelho (Rudé komando), který je jednou z nejaktivnějších zločineckých organizací v zemi a provozuje ilegální obchod se zbraněmi a s drogami. Loni v květnu při operaci proti témuž gangu zemřelo ve favele Jacarezinho v Riu 28 lidí, což bylo nejvíce v novodobé historii města. Za posledních 14 měsíců zemřelo při podobných raziích v Riu podle brazilských médií sedm desítek lidí.
Letošní květnovou razii komentoval i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který za ni policisty pochválil. „Blahopřeji bojovníkům z policejní jednotky a vojenské policie z Ria de Janeiro, kteří zneškodnili nejméně dvacet vyvrhelů spojených s obchodem s drogami,“ napsal tehdy na Twitteru krajně pravicový prezident.
Bolsonaro už několik měsíců po nástupu do úřadu v roce 2019 prohlásil, že policisté by měli dostávat vyznamenání za použití zbraní proti zločincům. „Ti týpci budou umírat v ulicích jako švábi. A tak to má být,“ řekl tehdy v jednom rozhovoru s médii.