Článek
O prudkých bojích ve městě, jež leží asi 580 kilometrů na severovýchod od metropole Bangui, v úterý informovali i Lékaři bez hranic, kteří na místě působí.
Nejnovější střety někdejších členů muslimské skupiny Séléka a křesťanských milic anti-Balaka vypukly jen den poté, co vláda Středoafrické republiky v Římě uzavřela s ozbrojenými skupinami příměří. Dohoda, kterou zprostředkovala katolická komunita Sant'Egidio, se týká 13 ze 14 křesťanských a muslimských skupin. Její součástí je i postupná integrace povstalců do obranných sil země.
Neúspěšná příměří
Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice anti-Balaka a boje eskalovaly.
Na přelomu let 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice sice uskutečnily prezidentské volby, boje ale pokračovaly. Nepokoje už si podle Reuters vyžádaly životy tisíců lidí a pětina populace byla nucena opustit své domovy.
Dohod o příměří bylo v zemi uzavřeno v posledních letech několik, ale ke stabilitě nevedly. Po podpisu musejí ještě jednotlivé milice ukázat, že skutečně chtějí zbraně složit.