Článek
"Byl to teroristický útok," sdělil zástupce maliské policie, podle kterého se ho dopustilo ozbrojené komando.
Na atentát okamžitě reagoval francouzský prezident François Hollande. Odsoudil ho jako zbabělou akci a řekl, že bude hovořit s maliským prezidentem Ibrahimem Boubacarem Keitaou a nabídne pomoc Francie. Hollande také řekl, že mezi mrtvými je "pravděpodobně" jeden Francouz.
Krátce po půlnoci místního času vešli ozbrojenci do restaurace La Terrasse ve čtvrti, v níž se zdržují cizinci. Na místě zůstal mrtvý Francouz. Belgičan přišel o život, když útočníci hodili granát na jeho auto v uličce poblíž. Mrtvými Malijci jsou jeden policista a jeden strážce soukromého domu. Podle zdravotnických zdrojů další Evropan zemřel po převozu do nemocnice. Jeho národnost zatím není známa. Útok si vyžádal také osm raněných.
Zadrženi dva podezřelí
Francouzské velvyslanectví v Bamaku vyzvalo francouzské občany zdržující se v Bamaku k opatrnosti.
Místo v okolí baru uzavřeli místní policisté a velmi brzo dorazili také francouzští vojáci. Podle jednoho svědka z místa dvěma auty prchli čtyři muži. Podle policie byli v souvislosti s útokem zadrženi dva lidé.
V Mali panuje neklid od puče z roku 2012. Islámští radikálové hlásící se k Al-Káidě po něm začali obsazovat sever země a když začali postupovat k Bamaku, poslala Francie na pomoc místní armádě své vojáky. Od ledna 2013 v Mali intervenují francouzští vojáci a jejich kolegové z Africké unie. Vytlačili sice radikály ze severomaliských měst, avšak izolované skupiny jsou stále aktivní. Situaci na severu komplikuje boj separatistických Tuaregů, kteří usilují o autonomii od 60. let.