Článek
"Na lodi jsem veselí a slavíme Id (muslimský svátek - pozn. red.),“ řekl mluvčí pirátů Sugule Alí agentuře AP. Agentuře AFP popřel jakékoli rozmíšky. "Jsme jednotni a nebyly tu žádné boje,“ dodal mluvčí. "To je jen propaganda šířená lidmi, kteří si neuvědomují vážnost naší situace,“ uvedl.
Důrazně také varoval před útokem na loď: "Varuji před vojenskou operací. Když budeme napadeni, budeme se bránit, dokud poslední z nás nepadne. Jsme připraveni ztrestat ty, kdož vniknou do somálských výsostných vod.“
Unesenou loď obklopila americká válečná plavidla
Kolem unesené ukrajinské lodi Faina se konají úplné námořní manévry. Ve vzdálenosti deseti námořních mil (18 km) je desítka amerických lodí a křižníků. Nad Fainou krouží americké vrtulníky, aby se vojenský materiál nedostal do nepovolaných rukou.
Piráty už několik lodí sleduje americký torpédoborec USS Howard. K tomu se připojily i další americké lodě. Do oblasti míří i ruské válečné lodě, těm ale cesta do oblasti trvá déle než týden.
Panuje strach, aby se náklad nedostal do rukou somálských islámských radikálů, kteří před dvěma lety ovládli skoro celou zemi, než je zatlačila intervenční etiopská vojska. V boji však dál pokračují. Podle amerických zpravodajských služeb jsou napojeni na síť Al-Kajda.
Strach o životy námořníků
Američané tvrdí, že na lodi není jen 33 tanků T-72 s municí a náhradními díly, ale i další těžké zbraně včetně ramp na odpalování raket a minometů.
Zatím ale není jasné, zda zásilka směřovala do Jižního Súdánu bohatého na ropu, který má slíbenou nezávislost od roku 2011. Jeho představitelé jsou však těmito zprávami "překvapeni“. Dodávka zbraní by porušila mírovou dohodu mezi centrální vládou a jihosúdánskými separatisty. Existují ale také informace, že zásilka mířila do Keni.
Panují také obavy o osudu ruské posádky. Jeden z jejích 21 členů už zemřel. Údajně dostal infarkt.
Letos bylo u pobřeží Somálska přepadeno piráty 62 lodí. Uneseno bylo 26 z nich a 12 je nadále v rukou pirátů, kteří za ně požadují výkupné v řádech miliónů dolarů.