Článek
Hladina vody v současnosti v Bangladéši klesá, ale mnoho lidí zůstává bez přístupu k potravinám, pitné vodě, lékům a suchému oblečení. Záchranné akce v odlehlých oblastech komplikují zablokované cesty. Podle bangladéšských meteorologů navíc mohou záplavové podmínky i přes pokles vody přetrvat, pokud intenzita dešťů nezeslábne, informuje agentura Reuters.
Přibližně 470 tisíc obyvatel povodněmi zasažených okresů vyhledalo útočiště v útulcích, kde se o ně stará 650 zdravotnických týmů. S povodněmi pomáhá také armáda, letectvo, námořnictvo a pohraniční stráž.
Jedním z nejhůře zasažených okresů je Noakhali. Šestapadesátiletá obyvatelka tohoto okresu Shukuri Begumová popsala, jak byl její dům vodou stržen do rybníka, načež s vnoučaty utekla k sousedovi, ale ví, že ani tam nejsou v bezpečí. „Mám tělesně postiženého syna a nemohli jsme ho vzít s sebou. Museli jsme na sebe naskládat postele a jeho nechat na nich v naději, že bude v bezpečí. Nevím, co na nás čeká,“ dodala Begumová.
Nová bangladéšská vláda slíbila řešit útoky proti hinduistům
Podle analýzy Institutu Světové banky z roku 2015 je Bangladéš jednou z klimaticky nejzranitelnějších zemí na světě a v důsledku klimatických změn by se tam silné záplavy mohly stát každoročním úkazem a mohly by také s každým rokem ještě zesílit.
„Země jako Bangladéš se zanedbatelnými emisemi, jejíž obyvatelé ukázali superodolnost, si zasluhuje okamžitou finanční podporu, aby se mohla vypořádat s dopady klimatických změn a častými pohromami. Musíme se zotavit ze ztrát a škod, kterým jsme čelili, a také vybudovat odolnost proti budoucím dopadům a vydat se cestami zeleného rozvoje,“ řekla šéfka organizace ActionAid Bangladesh Farah Kabirová.