Článek
Úmysl rozšířit očkování proti covidu-19 na třetí dávku oznámily společnosti Pfizer a BioNTech. Chtějí o to požádat lékové regulátory v USA a v Evropské unii. Podle firem by podání třetí dávky mohlo výrazně posílit imunitu proti covidu-19. O přeočkování uvažuje řada západních zemí, Izrael podání třetí dávky očkovací látky od společnosti Pfizer umožní lidem s oslabenou imunitou.
Data ukazují, jakou máte šanci dostat covid po očkování
„Zatím neexistují vědecké důkazy o tom, že je nutné přeočkování,“ uvedla hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. Zdůraznila, že WHO zakládá svá doporučení a rozhodnutí na výsledcích vědeckých studií, nikoliv pouze na prohlášení výrobců.
WHO vyzvala americké výrobce Pfizer a Moderna, aby zvýšili dodávky svých vakcín do očkovacích programů pro chudší země. Oba výrobci se zatím soustředili hlavně na dodávky do ekonomicky vyspělých států.
Drsná očkovací kampaň v Austrálii čelí kritice kvůli dusící se mladé ženě
Krizový manažer WHO Mike Ryan poukázal na to, že vztahy mezi chudšími a bohatšími státy se mohou zhoršit, pokud se prosperující země rozhodnou využít vakcíny pro přeočkování místo toho, aby je darovaly chudším zemím, kde jsou více potřeba. „Odsuzujeme stovky milionů lidí k tomu, že nemají žádnou ochranu (proti covidu-19)," uvedl. WHO také poznamenala, že v některých zemích nebyl stále naočkován ani celý zdravotnický personál.
Vakcína bez registrace. V obchoďáku se na ni stála fronta
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že epidemická situace ve světě se znovu zhoršuje. „Varianta delta se ve světě šíří velmi rychle, což vede k prudkému nárůstu počtu případů nákazy a úmrtí,“ upozornil. Situace je podle něj vážná hlavně v zemích, kde je proočkovanost proti covidu-19 nízká. Tam šíření nakažlivější varianty způsobuje vedle nárůstu počtu nových případů nákazy také vyšší počet hospitalizací a úmrtí.