Článek
Musk botům a podvodným účtům vyhlásil svou vlastní válku už dříve. V neděli jim ale slíbil překvapení. O několik hodin později Twitter zablokoval přibližně 30 mobilních operátorů po celém světě, čímž fakticky znemožnil přístup ke stovkám tisícům účtů, především v asijsko-pacifickém regionu.
Tento krok byl součástí dlouhodobé strategie Muska, který se snaží sociální síť zbavit spamů, tedy nevyžádaných a masově šířených sdělení. Místo cílení na jednotlivé účty zvolil strategii blokování mobilních operátorů, které nejčastěji podvodné účty využívají.
Hey @elonmusk, why is it no longer possible to have a Ukrainian number verify a Twitter account/two-factor authentication. Ukraine is not in your list of countries, see our screenshot.
— Anonymous Operations (@AnonOpsSE) December 13, 2022
It's vital for the world to see what's going on in #Ukraine️ pic.twitter.com/KX7SCK5zkH
Smůlu tak mají všichni uživatelé s dvoufázovým ověřením, kteří využívají služeb zablokovaných operátorů. Těm totiž nemohou přijít potvrzovací SMS zprávy z Twitteru.
Otázkou ale je, proč Twitter přestal akceptovat ukrajinské mobilní operátory. Muskem vlastněná sociální síť zrušila možnost ověření účtů z Ukrajiny, ale také omezila vytváření nových účtů z této země.
Twitter umlčoval uživatele a utlumoval vybraná témata, naznačují další úniky
Z Ruska to jde, Kreml ale síť blokuje
Při tvorbě účtu je totiž potřeba zadat své telefonní číslo s tím, že uživatel musí vybrat z nabízených předvoleb. Ta ukrajinská (+380) však není na seznamu k dispozici. Podobné problémy hlásili například také uživatelé z Kosova.
Twitter broke two-factor authentication in Ukraine and stopped sending codes to Ukrainian numbers. Users with an associated number cannot log in to Twitter. I really hope this is just an unfortunate mistake by @TwitterSupport and not a new policy of your boss.
— Taras (@tarasmi) December 13, 2022
Přihlášení či vytvoření účtu naopak Twitter nadále umožňuje pro občany Ruské federace. Jejich předvolba +7 je nadále dostupná, nicméně časopis Forbes ve svém úterním článku upozornil, že Twitter je v Rusku stále blokován ze strany Kremlu a v dohledné době se na tom nic měnit nebude.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na informace o ukrajinských účtech reagoval pochopitelně podrážděně. Na Twitteru napsal, že válka na Ukrajině kvůli tomu zmizela z trendů na sociální síti. Následně Muska v příspěvku označil s dovětkem, že „by ho zajímalo, jestli se někdy dočkáme Twitter Files o podzimu/zimě 2022?“.
Kauza Twitter Files se týká právě Muska, který měl nejméně třem novinářům poskytnout přístup do interní komunikace zaměstnanců Twitteru ještě v době, kdy nebyl vlastníkem firmy. Klíčoví zaměstnanci tehdy řešili například zablokování účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa či zprávy o podnikatelských aktivitách Huntera Bidena, tedy syna současného šéfa Bílého domu Joea Bidena.
"War in Ukraine" disappearance from Twitter trends. Radical curtailment of tweets mentioning ru-aggression coverage. Users aren’t allowed to register or log into accounts with Ukrainian phone number. @elonmusk, I wonder if will we ever see “Twitter Files” about Fall/Winter 2022?
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) December 13, 2022
Novinky o tom, že se velká část uživatelů nemůže na Twitter zaregistrovat či přihlásit z Ukrajiny, vedla další uživatele k tomu, zda jde o Muskův záměr, nebo zda došlo k chybě.
Americký filantrop má totiž minimálně zvláštní vztah k válce na Ukrajině. Kyjev nejprve podpořil tím, že mu bezplatně poskytl služby satelitů Starlink. Na začátku října ale ukrajinské představitele pobouřil svým „mírovým plánem“. V něm napsal, že by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.
Bývalý ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk ho následně doslova poslal do p***le a uražený Musk toto „doporučení“ vyslyšel a stáhl své satelity z Ukrajiny.