Článek
Podle indických meteorologů cyklon vznikne nad Bengálským zálivem. Pobřeží země pak zasáhnou větry o rychlosti 100 až 120 kilometrů v hodině. V oblasti byly již zrušeny stovky vlakových spojů a letů a zavřely se školy, informuje BBC.
Podle meteorologů bude „silný až velmi silný déšť“ v oblasti podél pobřeží trvat nejméně 24 hodin.
Premiér Urísy Mohan Čaran Madžhí už ve středu ujišťoval občany, že opatření k zajištění jejich bezpečnosti byla již zavedena. Jde konkrétně třeba o zřízení dočasných táborů s potravinami, vodou a zdravotnickými zařízeními. „Jsme plně připraveni si s bouří poradit. Nepanikařte, buďte v bezpečí a buďte opatrní,“ vyzval Madžhí.
V Uríse se evakuuje největší množství lidí, něco přes milion. Počet evakuovaných v Západním Bengálsku pak přesahuje 300 tisíc. Připraven byl také plán, jak ochránit zaměstnance oblastního přístavu Paradip a lidi žijící v jeho blízkosti.
Pro obyvatele Urísy a Západního Bengálska jsou cyklony každoroční událostí. Nejtragičtější úder cyklonu Urísa zažila v roce 1999, kdy ve státě zemřelo přes 10 tisíc lidí. Loňská cyklona, která krom Indie zasáhla i Bangladéš, si pro porovnání vyžádala jen 16 potvrzených obětí.