Článek
Australské úřady uvedly, že 60letý hasič přišel o život ve státě Viktorie, který společně se státem Nový Jižní Wales patří k nejhůře postiženým. Podle úřadů spadl na muže při hašení plamenů strom.
Katastrofální požáry zničily na jihovýchodě Austrálie od září více než 2000 domů a 10,3 milionu hektarů porostu, což je území přesahující rozlohou Českou republiku. Vyžádaly si také opakované evakuace obyvatel ohrožených oblastí.
Hněv na australského premiéra neuhasíná
Podle expertů k požárům významně přispěla vleklá vedra a sucha - australský meteorologický úřad ve středu uvedl, že loňský rok byl v zemi nejteplejší a nejsušší v historii měření.
Premiér uznal vliv oteplování, uhelný průmysl neomezí
Australský premiér Scott Morrison podle agentury AP o tomto víkendu řekl, že jeho vláda uznává tvrzení, že teplejší a sušší léta jsou důsledkem klimatických změn. Morrison doposud jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popíral. I tentokrát ale australský premiér odmítl omezit uhelný průmysl v zemi, která je největším vývozcem uhlí na světě.
Austrálie vyzvala k evakuaci čtvrt milionu lidí, velebí statečné a nezaplatitelné
„V příštích letech budeme pokračovat v naší politice snižování emisí, přitom ale nebudeme zavádět uhlíkovou daň, nebudeme zvyšovat ceny elektřiny a nebudeme omezovat tradiční uhelný průmysl,” prohlásil australský premiér.
Podle stanice BBC News také Morrison přiznal chyby při řešení stávající krize: „Existují věci, které jsem mohl řešit lépe.” Premiér čelil kvůli pomalé a nedostatečné reakci vlády na požáry v posledních týdnech kritikám. Mnoho Australanů mu rovněž vyčítalo, že v době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl Morrison s rodinou na Havaji na dovolené.