Článek
„Hlavní město Tigraje Mekele je pod naší kontrolou,“ uvedl v pondělí večer mluvčí Fronty osvobození tigrajského lidu (TPLF) Getachew Reda.
Ve městě propukly mohutné oslavy, které následovalo prohlášení, že Tigrajské obranné síly (TDF) dále postupují a vyzývají k vyhnání nepřátel z federální vlády.
„Vláda Tigraje vyzývá náš lid a armádu, aby zesílily svůj boj, dokud nepřátelé kompletně neopustí Tigraj,“ stojí v prohlášení, podle nějž tigrajská vláda a armáda podniknou všechny nutné kroky k zajištění přežití a bezpečnosti vlastního lidu.
Představitelé federální vlády z města odešli. Uvedli, že ve městě nyní není žádná vláda.
USA omezily pomoc Etiopii kvůli konfliktu v Tigraji
Když se bojovníci TDF blížili k Mekele, etiopská vláda vyhlásila jednostranné příměří, aby mohli zemědělci obdělávat půdu a do oblasti mohly vstoupit skupiny poskytující humanitární pomoc. V oblasti hrozí hladomor, který ohrožuje 350 tisíc lidí.
Vláda sice uvedla, že pokračuje snaha postavit tigrajské vůdce před spravedlnost. Reda však pro CNN přiznal, že je o příměří malý zájem. „Naším cílem je oslabit bojové schopnosti nepřítele,“ uvedl mluvčí TPLF.
Situaci zhoršil minulé úterý nálet na tržnici ve městě Togoga, který si vyžádal 64 mrtvých a 180 zraněných. Vláda, na jejíž straně jsou i eritrejští vojáci, tvrdila, že útočila na tigrajské rebely.
Vládní síly vpadly do Tigraje v listopadu po údajném útoku tigrajských rebelů na vojenské základny federálních sil. TDF původně volily partyzánský způsob boje, ale v posledních týdnech podnikly několik regulérních protiútoků.
Biden odsoudil porušování lidských práv v etiopském Tigraji
Osm měsíců dlouhé střety si vyžádaly několik set mrtvých a skoro milion lidí bylo vyhnáno ze země. Boje provázela zvěrstva, včetně masakrů a hromadného znásilňování. Většinou se jich měli dopustit vládní vojáci a Eritrejci.
Británie, Spojené státy a Irsko požadují na pátek kvůli konfliktu svolat Radu bezpečnosti OSN. Boje narušily i etiopské volby.