Článek
Ani poslední diplomatické aktivity USA a Kataru však zatím nevedly Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás k dohodě na příměří.
„Jsem toho názoru, jak víte, že postup při reakci v Pásmu Gazy byl přehnaný,“ uvedl Biden na dotaz médií. Americký prezident také řekl, že opakovaně prosazuje větší humanitární pomoc pro Gazu. „Je tu spousta nevinných lidí, kteří hladoví, spousta nevinných lidí, kteří mají problémy a umírají, a to musí přestat,“ podotkl.
Jednodenní hladovka za Gazu. Skupina vládních zaměstnanců v USA ohlásila protest
Proto také „velmi tvrdě tlačí“ na uzavření dohody o propuštění rukojmích a dosažení dlouhodobého přerušení bojů a do budoucna podporuje i širší regionální dohodu Izraele se Saúdskou Arábií.
Izrael na úzké pobřežní pásmo, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od té doby zahynulo přes 27 tisíc lidí, oznámily úřady pod kontrolou Hamásu. Drtivá většina tamních obyvatel také musela opustit své domovy.
Odvetné operace kritizoval i Blinken
Biden dal po teroristickém útoku Hamásu opakovaně jasně najevo, že stojí za Izraelem, v poslední době – kdy na něj roste vnitropolitický tlak – jsou ale stále patrnější rozdíly v názorech mezi Washingtonem a Tel Avivem na to, jak boje vést a jak zlepšit humanitární situaci v Gaze.
Izraelská média uvedla, že americký ministr zahraničí Antony Blinken tento týden při návštěvě Izraele dosud nejostřeji kritizoval izraelskou vládu kvůli situaci v pásmu, když mimo jiné za „příliš vysoký“ označil počet obětí izraelské ofenzivy.