Článek
V Pacifiku u Hokkaida ulovili japonští velrybáři dva plejtváky malé (Balaenoptera acutorostrata), v jejichž těle bylo zjištěno radioaktivní cesium. V těle jednoho naměřili 31 becquerelů na kilogram a v těle druhého 24,3 becquerelu. Podle středečního vyjádření úřadu pro rybolov by mohla radioaktivita pocházet z elektrárny ve Fukušimě.
Hodnoty jsou ale výrazně nižší, než je limit u živočichů ulovených z moře, který činí 500 becquerelů na kilogram.
„Nemáme data pro srovnání, zda je hladina radioaktivního materiálu vyšší než obvykle. Budeme ale monitorovat vývoj,“ řekl představitel úřadu.
Vzhledem k tomu, že radioaktivní voda unikala do moře, panují obavy, že by se mohly radioaktivní izotopy kumulovat v tělech živočichů. Koncentrovat by se mohly u zvířat na vrcholu potravních řetězců, tedy u dravých ryb a velryb.
Měření v tokijských parcích
V Tokiu se se ve středu začala měřit radioaktivita na 100 místech, kam chodí děti. Měří se v parcích i na školních hřištích a dalších místech. Dosud se měřilo jen na jediném místě.
Hodnoty ale odpovídaly normálu, v parku naměřili metr nad zemí 0,06 mikrosievertu za hodinu a pět centimetrů nad zemí 0,07 mikrosievertu za hodinu.
Plastový sarkofág
Elektrárenská společnost Tepco v úterý představila, jakým způsobem zakryje poškozené budovy reaktorů ve fukušimské elektrárně.
„K zakrytí a utěsnění celé budovy použijeme materiály, které mají největší schopnost zachycovat radioaktivitu,“ řekl mluvčí společnosti Juniči Macumoto. Půjde o polyuretanové a polyesterové panely pokryté vinylchloridem. Zřejmě jde o kompozit.
„Očekáváme, že jejich struktura nám pomůže snížit množství radioaktivity šířící se z reaktoru. Rám a panely sestavíme pomocí na dálku ovládaných jeřábů bez toho, aby dělníci museli do blízkosti stavby“, řekl Macumoto.
Jako první bude panely obestavěn první reaktor.