Článek
Podle oficiálních statistik zemřelo v Barmě 23 000 lidí, americká diplomatka ve středu ale řekla, že podle jedné z nevládních organizací může být obětí až 100 000.
Šéf humanitárních misí OSN John Holmes řekl, že se generální tajemník organizace Pan Ki-mun snažil po telefonu přesvědčit vůdce barmské vojenské vlády Thana Šweie, aby otevřel svou zemi humanitárním pracovníkům a pomoci pro postižené obyvatele země.
V zemi mohlo teprve ve čtvrtek přistálo první letadlo s pomocí od OSN. Další stroje, které kromě OSN vyslaly i některé země čekají na povolení na letištích v okolních státech.
USA jsou připraveny shazovat pomoc ze vzduchu a pokud bude potřeba, nebudou čekat ani na povolení představitelů junty. Francouzský ministr zahraničí dokonce navrhl, aby OSN Barmě pomoc vnutila přijetím rezoluce.
Statisíce lidí jsou v zemi bez domova. trosky nikdo neodklízí. Část země v deltě řeky Iravadi je stále pod vodou.
Junta řeší referendum
Země se snaží izolovat od okolního světa, přátelské vztahy udržuje pouze s Čínou.
su Tij
Charita shromažďuje peníze na účtě číslo 22770022/0800 variabilní symbol 121
Člověk v tísni na kontě SOS Barma 836836836/0300.
Lidé mohou Člověku v tísni poslat peníze také prostřednictvím dárcovské sms zprávy (DMS) ve tvaru DMS BARMA na číslo 87777.
Na katastrofu již reagovalo ministerstvo zahraničí, které na pomoc uvolnilo celkem pět miliónů korun.
V Barmě začne v sobotu referendum, které tamní režim připravoval 14 let. Lidé se budou vyjadřovat k nové ústavě. Dokument podle tamní opozice pouze legitimizuje vojenskou vládu a nezaručuje lidská práva.