Hlavní obsah

Politici rozhodli omezit chladící plyny, náhrady freonů v ledničkách

Kigali

Na klimatické konferenci ve Rwandě se zhruba 150 zemí dohodlo postupně omezit používání fluorovaných uhlovodíků (HFC). Tyto plyny se používají jako náhrada freonů například v ledničkách či klimatizacích. Ozonovou vrstvu sice nepoškozují, ale podle vědců přispívají k oteplování planety.

Foto: Desmond Boylan, ČTK/AP

Ilustrační foto. Na konferenci ve Rwandě se 150 zemí světa dohodlo snížit produkci fluoruhlovodíků, tento skleníkový plyn se používá v ledničkách.

Článek

Dohoda, ke které se připojil i americký ministr zahraničí John Kerry, rozděluje země do tří skupin. Každá ze skupin má vytyčený vlastní termín pro splnění podmínek ujednání.

Rozvinuté země, jako jsou Spojené státy či většina Evropy, se zavázaly snížit používání průmyslově produkovaných HFC o deset procent do roku 2019, v roce 2036 dosáhne snížení 85 procent. Řada vyspělých států již HFC začala omezovat.

Rozvojové státy, které jsou rozděleny do dvou skupin, zmrazí užívání zmíněných plynů do roku 2024, respektive 2028, poté využívání HFC začnou postupně snižovat. Do kategorie zemí, pro které platí pozdější termín, patří Čína, Indie, Pákistán či státy v Perském zálivu.

Stanovení termínů bylo jedním z hlavních sporů. O více času na přípravu žádala například Indie, která je třetím největším producentem skleníkových plynů, napsala agentura Reuters.

Odborníci předpokládají, že rychlé snížení produkce HFC výrazně zpomalí klimatické oteplování, a to možná až o 0,5 stupně Celsia do roku 2100.

Výběr článků

Načítám