Článek
Jihoafrická republika je významným střediskem pro distribuci značného množství heroinu, kokainu a surového materiálu pro výrobu dalších drog, které si nakonec najdou cestu na trhy po celém světě, uvedl list.
Toto propojení jihoafrického drogového trhu znepokojuje mezinárodní agentury bojující proti obchodu s drogami, které spojují pašeráky drog působící na Balkáně s Jižní Afrikou. JAR je v tomto ohledu považována za stát s laxní kontrolou, kde jsou úředníci snadno podplatitelní, napsal The New Age.
Neznám je, tvrdí Krejčíř
Nyní podle informací listu probíhá vyšetřování údajného spojení uprchlého Krejčíře s jedním z velkých balkánských drogových syndikátů, který provozuje černohorská zločinecká rodina, řekl nejmenovaný zdroj místní rozvědky listu The New Age. To ovšem sám Krejčíř popřel. "Podnikám hodně a se spoustou lidí, ale nevím o bratrech Šaričových," řekl listu.
Obvinění bratrů Šaričových, z nichž Darko má údajně také slovenské občanství, které získal před pěti roky, ze zapojení do obchodu s drogami, se poprvé objevilo v listopadu 2009. Policie tehdy zadržela pět srbských kurýrů při velké mezinárodní protidrogové operaci.
Při jednom z největších zátahů roku 2009 bylo v argentinském Buenos Aires zadrženo 492 kilogramů kokainu, který mířil z Uruguaye a Argentiny přes JAR do severní Itálie, Turecka a poté do Černé Hory, kde se bratři Šaričovi narodili.
Údajného šéfa gangu Darka Šariče obvinil v nepřítomnosti minulý měsíc zvláštní soud v srbské metropoli Bělehradě, dodal The New Age. Šarić je podle soudu na útěku s pěti členy gangu; všichni mají být souzeni v nepřítomnosti za "pokus o převoz více než 2,5 tuny kokainu z Jižní Ameriky do Evropy".