Článek
„K jedné odpoledne tu je 1234 mrtvých,“ řekl Nugroho v úterý odpoledne místního času. Většina obětí pochází z města Palu, které zasáhla vlna tsunami, nyní ale přicházejí i zprávy o obětech ze vzdálenějších a méně přístupných míst, uvedly agentury AP a AFP.
Počet obětí stoupl, když se podařilo z trosek vyprostit těla 34 dětí, které zemřely v kostele v odlehlém okrese Sigi při sesuvu půdy způsobeném otřesy. Účastnily se tam křesťanského tábora spojeného se čtením Bible, řekla televizi ABC mluvčí Červeného kříže Aulia Arrianiová. Podle ní může být v troskách ještě více těl. V táboře bylo celkem 86 dětí, jenomže v oblasti Sigi není k dispozici těžká technika k odstranění kusů betonu a kamenů.
Do řady míst postižených otřesy půdy se záchranáři stále ještě nedostali, takže existují obavy, že počet obětí dále poroste.
V několika oblastech způsobilo zkázu takzvané zkapalnění půdy, kdy půda při zemětřesení ztrácí soudržnost a chová se jako kapalina, což má za následek vznik propadů. V jedné ze čtvrtí Palu jižně od letiště bylo takto pohlceno na 1700 domů, v nichž byly patrně pohřbeny stovky lidí, uvedl úřad pro řešení katastrof.
Indonéský prezident Joko Widodo nařídil, aby se zvýšil počet lidí zasahujících v oblasti: „Nařídil jsem vyslání většího počtu vojáků a policistů do zasažených okresů, z nichž některé jsou odříznuty od světa kvůli zničeným silnicím, spadlým mostům a sesuvům půdy. Naší prioritou je nyní zachránit přeživší, evakuovat postižené a najít oběti."