Článek
Loni bylo spácháno 10 283 útoků, což je o 1358 méně než o rok předtím. Zahynulo při nich 12 533 lidí, což je o 660 méně, uvedla CNN. Více než tři čtvrtiny obětí pocházely z jižní Asie a Blízkého východu, zejména pak z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku. Většina z nich byli muslimové.
Počet útoků poklesl ve většině zemí, ale nárůst hlásí Nigérie, ze které se muslimská sekta Boko Haram snaží vytvořit islámský stát.
Pokles počtu útoků přisuzuje americké ministerstvo zahraničí likvidaci špiček Al-Káidy. "Organizace se po ztrátě bin Ládina a dalších klíčových velitelů ubírá k úpadku, který bude těžké zvrátit," uvedlo ministerstvo zahraničí ve zprávě o terorismu ve světě.
Zároveň ale jeho koordinátor pro boj s terorismem Dan Benjamin varoval, že zároveň s oslabením jádra Al-Káidy posilují její přidružené organizace v Jemenu, kde po nepokojích jih ovládla Al-Káida na Arabském poloostrově, a v severní Africe, zejména v Mali, kde působí Al-Káida v islámském Maghribu.
Násilí se také dopouštějí členové islamistických milic Šabáb v Keni a v Somálsku. Připisuje se jim zabití více než tisíce lidí. Podle Benjamina jsou ale teroristickými skupinami zranitelné i země jako Egypt, které po takzvaném Arabském jaru procházejí politickými změnami. V ohrožení jsou zejména jih Egypta a Sinaj.
Problémem je také vyrabování vojenských skladů v Libyi, odkud zmizely ruční protiletadlové rakety.
Spojené státy také bedlivě sledují situaci v Sýrii, kde již delší dobu svádějí krvavé boje povstalci s vládními jednotkami. Nestability v zemi by mohli využít členové teroristické sítě Al-Káida.
V hledáčku zůstává Írán
Kromě Al-Káidy se zpráva soustředí také na Írán, který podle ní aktivně podporuje terorismus. Konkrétně se americké ministerstvo zahraničí zaměřuje například na podporu, kterou Teherán poskytuje libanonskému hnutí Hizballáh, a na loňský plán zabití saúdskoarabského velvyslance v USA, jejž údajně osnoval Írán. Podporuje i palestinský Hamás. Podle zprávy také íránské revoluční gardy cvičí velitele Tálibánu.