Článek
Původní zprávy přitom hovořily o čtyřech mrtvých a šesti zraněných. Později však byla čísla upřesněna.
Jeden z členů opoziční strany, Zafar Alí, řekl agentuře AP: „Několik členů naší strany leželo v krvi. Vytáhli jsme zraněné a naložili je do pickupů, které je odvezly do nemocnice.“
Předvolební kampaň v Pákistánu končí
V Pákistánu v sobotu končí předvolení kampaň před pondělními parlamentními volbami. Volby byly z ledna posunuty na půlku února po atentátu na předsedkyni PPP Bénazír Bhuttovou, která byla zavražděna 27. prosince.
Území na severozápadě země ovládají kmeny, nikoli centrální vláda. Tyto kmeny mají blízko k afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán a Bhuttová jim byla trnem v oku. Pákistánské tajné služby i vláda tvrdí, že právě fundamentalisté stáli za atentátem na Bhuttovou.
Jiný útok poškodil věznici
Ve městě Khár, rovněž u afghánské hranice, dnes několik bomb značně poškodilo ještě nedostavěnou věznici, v níž měla být jedna z volebních místností. Útočníci bomby odpálili pomocí dálkového zařízení. Při tomto incidentu nikdo nezemřel.
Agentury připomínají, že v Pákistánu sílí vliv islámských militantních skupin, které se podobnými akcemi snaží zastrašit kandidáty a přinutit je odvolat shromáždění.
Bezpečnost voleb bude zajišťovat 81 000 vojáků a téměř 400 000 policistů. Podle průzkumů má velkou naději na převzetí moci opozice, což by mohlo ohrozit i prezidenta Parvíze Mušarafa. O něm sice voliči rozhodovat nebudou, ale parlament, v němž by získala dvoutřetinovou většinu nynější opozice, k níž patří také PPP, by mohl prezidenta odvolat.
Atentátům se nevyhli ani podnikatelé
Policie v minulých dnech zatkla v Karáčí deset lidí, u nichž se našel seznam potenciálních terčů atentátů. Jsou mezi nimi politici, policisté, podnikatelé a vojáci. K atentátům na ně měly být použity bomby a jedy připravované v laboratoři, kterou si skupina v Karáčí zřídila. Severně od Karáčí, v Hajdarábádu, dnes policie zatkla také tři muže s výbušninami.
Pákistánci budou v pondělí rozhodovat o složení příštího parlamentu a místních úřadů. Zřízeno je přes 64.000 volebních místností, z nichž 14 procent vláda považuje za "citlivé". Patří mezi ně všech 1120 volebních místností v kmenové oblasti podél hranice s Afghánistánem. Volební kampaň končí dnešní půlnocí místního času (20:00 SEČ).