Hlavní obsah

Po vytažení 78 těl končí záchrana horníků z jihoafrického dolu. Odbory mluví o masakru

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Jihoafričtí záchranáři z nelegálního dolu ve Stilfonteinu vytáhli celkem 246 přeživších horníků a 78 těl. V současnosti ověřují, zda v podzemí ještě někdo nezůstal. Důl byl od srpna obklíčen jihoafrickou policií, která jej ve snaze přimět horníky vylézt odstřihla od zásob jídla a vody. Odbory proto celou událost označují za státem sponzorovaný masakr.

Foto: Themba Hadebe, ČTK/AP

Záchranná akce v nelegálním dole v jihoafrickém Stilfonteinu

Článek

Pro policii bylo obklíčení dolu součástí rozsáhlejšího zákroku proti nelegálnímu dolování, které jihoafrická vláda označuje za válku proti ekonomice. Zachránění horníci byli proto po vytažení z dolu zadrženi a obviněni z nelegální imigrace a dolování. Převážně jde o muže z Mosambiku, Zimbabwe a Lesotha, uvádí agentura Reuters.

Jihoafrická odborová organizace GIWUSA událost označila za „nejhorší státem sponzorovaný masakr od konce apartheidu“. „Tito horníci hromadně umírali kvůli sérii rozhodnutí a brutálnímu zásahu operačního vedení policie a se svolením a oslavami ze strany politického establishmentu a nejvyšší vrstvy státu,“ stojí ve vyjádření organizace.

Klec, s jejíž pomocí byli horníci vytahováni, byla ve čtvrtek opět spuštěna, ale tentokrát v ní byla pouze kamera, která měla ověřit, že už se v dole nikdo nenachází. Do dolu se před tím pro horníky spouštěli pouze místní dobrovolníci, a nikoliv sami policisté. Policie tento krok oficiálně nevysvětlila, ale podle šéfa záchranářské společnosti, která se na akci podílela, Mannase Fourieho horníci místní dobrovolníky znali, a proto pro ně bylo snazší získat si jejich důvěru. „Také je tu riziko, že by naše lidi mohli zadržet kvůli výkupnému,“ dodal Fourie.

Foto: Themba Hadebe, ČTK/AP

Opuštěný zlatý důl Stilfontein v Jihoafrické republice, ze kterého zachránili nelegální horníky, 16. ledna 2025

Přeživší vycházejí polomrtví. Z uzavřeného zlatého dolu v JAR vytáhli 36 těl ilegálních horníků

Svět

Dobrovolníci během záchranné akce prohledali až 200 metrů šachty a v tomto bodě už prý byla pouze voda. Přesto nelze vyloučit, že v dole nějaká těla nezůstala. „To je obtížné potvrdit. Pokud se někdo ztratil, tak se nikdy nedozvíte, jestli tam někdo zůstal,“ řekl Fourie.

Podle předsedy GIWUSA Mametlweho Sebeie policie odstranila kladkový systém, kterým se horníci dostávali z dolu ven, a tím je připravila o jedinou cestu, jak se z dolu bezpečně dostat. Sebei proto říká, že mnoho horníků zemřelo, když se zaplavenými tunely pokusili dostat do jiné šachty, kterou se mohli dostat na povrch. Toto obvinění policie popírá a jako důkaz uvádí, že od začátku obležení dolu do začátku záchranné operace důl opustilo více než 1500 horníků.

Policii se dosud podařilo identifikovat pouze dvě ze 78 těl. Mnoho horníků totiž bylo bez dokumentů a některá z těl se už značně rozložila, vysvětlila mluvčí jihoafrické policie Athlenda Matheová. Podle té se policie také stále snaží identifikovat osoby, jež provoz dolu řídily.

Nelegální dolování je v Jihoafrické republice bohaté na zlato běžné. Horníci se, často pod kontrolou násilných gangů, vydávají do dolů opuštěných důlními společnostmi a snaží se najít, co tam zbylo. Obchod s takto získanými cennými kovy JAR podle vlády loni způsobil škody přesahující 3 miliardy dolarů (73,6 miliardy korun).

Foto: Themba Hadebe, ČTK/AP

Jeden z nelegálních horníků v jihoafrickém dole Stilfontein je přenášen na nosítkách do sanitky, 14. ledna 2025

Horor v uzavřeném dole. Ilegální horníci v JAR jsou pod zemí druhý měsíc, mrtvých je přes stovku

Svět

Výběr článků

Načítám