Článek
„Návštěva pravděpodobně podnítí obavy, že maďarský vůdce pracuje jako prostředník mezi Putinem a Trumpem,“ komentoval schůzku magazín Time. Maďarsko se ujalo předsednictví EU počátkem července, krátce poté Orbán zahájil sérii ostře sledovaných setkání.
Už 2. července se v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, o tři dny později zamířil do Moskvy, kde si potřásl rukou s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Další tři dny nato už v Pekingu jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Orbánova cesta do Moskvy přitom vyvolala pozdvižení v EU i v NATO, jejichž vrcholní představitelé rychle přispěchali s prohlášeními, že maďarský premiér neměl od členských zemí žádný oficiální mandát, aby s šéfem Kremlu jednal.
Orbán poslal špičkám EU tajný dopis o jednání s Putinem
Trump a Orbán se navzájem dlouhodobě podporují, exprezidentovo floridské sídlo Mar-a-Lago navštívil maďarský premiér naposledy letos v březnu. Trump se bez podrobností nechal slyšet, že by válku na Ukrajině, která čelí ruské invazi, dokázal ukončit „během 24 hodin“, Orbán jej ocenil jako „muže míru“.
S obhajujícím americkým prezidentem Joem Bidenem má Orbán podstatně napjatější vztahy. Ty se vyhrotily v březnu, kdy šéf Bílého domu řekl, že maďarský premiér „vyhlíží diktaturu“, protože si nemyslí, že „demokracie funguje“.