Hlavní obsah

Plánovač rwandské genocidy dostal doživotí

Mezinárodní soud pro genocidu ve Rwandě ve čtvrtek poslal bývalého rwandského ministra mládeže a sportu na doživotí do vězení za podíl masakrech z roku 1994 v této africké zemi. Během sto dnů od dubna do června tu tehdy členové většinového kmene Hutuů povraždili na 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů.

Foto: Profimedia.cz

Při rwandské genocidě přišlo o život 800 000 lidí.

Článek

Callixte Nzabonimana hrál podle soudců v masakrech zásadní roli. Naváděl k zabíjení Tutsiů, uzavřel s dalšími tehdejšími ministry "smlouvu" za tímto účelem a na veřejných vystoupeních v dubnu, květnu a v červnu 1994 na různých místech provincie Gitarama podněcoval k vyhlazení Tutsiů.

Soud ho shledal vinným z genocidy, spiknutí, navádění a vyhlazení. Nzabonimanův právník agentuře AFP řekl, že se odvolá.

Genocida ve Rwandě vypukla krátce poté, co bylo v dubnu 1994 sestřeleno letadlo s tehdejším prezidentem Juvénalem Habyarimanou, který patřil k většinovému hutuskému obyvatelstvu. Asi 2,7 miliónu obyvatel muselo během masového vyvražďování uprchnout ze svých domovů a přibližně 1,6 miliónu jich odešlo do zahraničí.

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) byl zřízen Radou bezpečnosti OSN v listopadu 1994 a pracovat začal o tři roky později. Do jeho jurisdikce spadají závažné zločiny spáchané na území Rwandy v roce 1994. Odsoudil několik členů rwandské vlády činné v době genocidy včetně tehdejšího premiéra Jeana Kambandy. Činnost soudu, který nemůže vynášet rozsudek trestu smrti, by podle serveru BBC měla skončit do konce roku 2014.

Související témata:

Výběr článků

Načítám