Článek
Předběžné testy prokázaly přítomnost fosfidu zinečnatého, uvedl Siddhárta Pardeši, zástupce správního úřadu oblasti Bilaspúr. Úřad podle něj nechal pilulky otestovat poté, co se tato chemická sloučenina našla v nedaleké farmaceutické firmě Mahavar Pharmaceuticals (MP).
Ta je prý nyní v centru pozornosti vyšetřovatelů případu hromadné sterilizace. Další testy vzorků zaslaných do laboratoří v Dillí a Kalkatě by měli přítomnost fosfidu definitivně potvrdit či vyvrátit. "Příznaky pacientů ale skutečně ukazují na otravu fosfidem zinečnatým," dodal Pardeši.
Ve čtvrtek do místní nemocnice dorazilo několik dalších lidí z okolních vesnic s podobnými známkami otravy, jaké se vyskytly u předchozích pacientů. Stěžovali si na zvracení, závratě a otoky. Noví pacienti nenavštívili sterilizační tábor, požili prý ale léky firmy MP.
Vláda státu Čhattísgarh už oznámila, že zabavila asi 200 000 tablet Ciprocinu 500, který používal lékař Gupta při sterilizaci, a asi čtyři milióny dalších balení léčiv od farmaceutické společnosti MP. Policie už prý také zadržela ředitele firmy Rameše Mahavaru a jeho syna. Oba se prý ale cítí být nevinni. Už od čtvrtka je ve vězení také Gupta.
Indie na špici
Indie je na špici v počtu sterilizovaných žen. Snaha o regulaci růstu počtu obyvatel vedla v minulosti k řadě drakonických opatření. Růst indické populace ale i tak zůstává jedním z nejvyšších na světě.
Sterilizace je mezi indickými ženami značně populární, neboť je levná a účinná. Některé indické státy dokonce za podstoupení zákroku nabízejí takové výhody, jako je automobil či různé domácí elektrospotřebiče. Ročně tento zákrok podstoupí milióny žen.