Článek
Skupina navštívila demilitarizovanou zónu u vesnice Pchanmundžom, kde bylo před šedesáti lety podepsáno příměří. Picek navštívil nejen místo, kde zasedá Vojenská komise o příměří, ale také budovu, kde zasedá Dozorčí komise neutrálních států, do které byly v průběhu jednání o příměří v roce 1953 nominovány čtyři země – Švýcarsko, Švédsko, Polsko a Československo, které se zasedání půl roku od rozdělení aktivně neúčastní. Budovu navštívil v doprovodu polských zástupců.

Vlastimil Picek si prohlíží budovu Dozorčí komise neutrálních států
V projevu pro veterány a státní delegace zdůraznil vrchní velitel amerických vojsk a sil OSN americký generál James D. Thurman i dozorčí komisi, které byla podle jeho slov během let hodnocena rozdílně, ale v poslední době její význam roste. Zpočátku ji Jih a síly OSN považovaly za nefunkční. Nyní zase její jednání ignoruje sever, protože podle něj už jím navržené státy nezastupují zájem KLDR.

Vlastimil Picek s veterány z korejské války u demarkační linie v Pchanmundžomu
Demilitarizovaná zóna je pruh země široký čtyři kilometry, dva na jih a dva na sever od vytýčené linie příměří. Je bedlivě střežena, což bylo vidět i při vjezdu do Pchanmundžomu přes americký Camp Bonifas.

Ministr obrany Vlastimil Picek v Pchanmundžomu před budovami Dozorčí komise neutrálních států