Článek
„Čína provádí vojenské cvičení a nácvik raketových útoků velkého rozsahu. Ve snaze oslabit morálku tchajwanské veřejnosti také podniká kybernetické útoky, dezinformace a ekonomický nátlak,“ sdělil Wu.
Peking zahájil vojenské manévry bezprecedentního rozsahu v okolí Tchaj-wanu minulý čtvrtek bezprostředně poté, co Pelosiová ostrov navštívila navzdory čínské kritice.
Čína by nebyla schopna připravit bezpilotní letouny, kyberútoky a dezinformační kampaně v tak krátkém čase, uvedl Wu. „Skutečným záměrem Číny je změnit status quo v Tchajwanském průlivu a v celém regionu,“ dodal šéf diplomacie, podle kterého manévry čínské armády pokračují i dnes.
Okolo středové oblasti 180 kilometrů širokého průlivu se podle zdroje agentury Reuters drželo v úterý ráno okolo 20 plavidel čínského a tchajwanského námořnictva. Několik čínských lodí podniklo v úterý misi u východního pobřeží ostrova. Podle pozdějšího prohlášení tchajwanského ministerstva obrany středovou linii přeletělo 16 čínských stíhaček.
Čína plánuje další manévry u Tchaj-wanu, ostrov může odříznout i bez invaze
Čínský zástupce pro otázky Tchaj-wanu k tomu řekl, že Wu patří k „zatvrzelým“ zastáncům nezávislosti Tchaj-wanu. Jeho výroky podle něj „zamlžují fakta a jsou nepravdivé“.
Agentura AFP dříve uvedla, že tchajwanské ozbrojené síly dnes brzy ráno SELČ spustily vlastní cvičení, které simulovalo obranu ostrova před čínskou invazí. Manévry, které byly podle zástupce armády plánované a nejsou odpovědí na současné zvýšení napětí, zahrnovaly dělostřeleckou ostrou palbu. Druhé kolo s nasazením několika stovek vojáků a 40 houfnic plánuje tchajwanská armáda na čtvrtek.
Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.