Článek
Podle svědků žijících v Pókhaře nasměroval pilot stroj do jediného neobydleného místa, uvedla televizní stanice BBC.
„Pilot udělal, co bylo v jeho silách, aby nezasáhl žádnou obydlenou oblast. Jediné místo bylo kousek od pravého břehu řeky Seti. Letadlo do země narazilo právě tam,“ popsala BCC místní obyvatelka a svědkyně pádu stroje společnosti Yeti Airlines.
Podle Anpua Jošiho, mluvčího letiště, ke kterému se letadlo blížilo, nehlásil pilot nic neobvyklého. Joši uvedl, že „hory byly čisté a viditelnost dobrá“. Foukal podle něj slabý vítr a pilot na poslední chvíli požádal o změnu přidělené dráhy, čemuž letiště vyhovělo.
Záchranáři už nalezli černou skříňku letadla ATR-72. Naděje, že by někdo z posledních čtyř pohřešovaných přežil, je podle mluvčího místní policie Teka Prasáda Raie nulová. I tak pokračuje zhruba 300 záchranářů v pátrání.
„Dosud jsme našli 68 těl. Pátráme po čtyřech zbývajících,“ dodal mluvčí.
Zatím není jasné, co způsobilo pád letadla, které mířilo z Káthmándú do Pókhary. Jedná se však o nejsmrtelnější leteckou nehodu v zemi za posledních 30 let. Nepálský premiér Pušpa Kamal Dahal vyhlásil v pondělí den národního smutku, zatímco jeho vláda sestavuje panel, který by měl okolnosti nehody vyšetřit.
Letecké nehody nejsou v Nepálu neobvyklé. Často souvisí s odlehlými přistávacími dráhami a náhlými změnami počasí, které způsobují nebezpečné podmínky. Nepál se vyznačuje jedním z nejobtížnějších terénů pro letadla. V minulosti byla země obviňována z nedostatku investic do nových letadel a špatné regulace.
Žádný stroj nepálských aerolinek například nemůže vletět do vzdušného prostoru zemí Evropské unie, a to kvůli obavám ze špatného výcviku posádky i údržbě strojů.