Článek
Papežova cesta po jihovýchodní Asii, kde jsou křesťané na většině míst náboženskou menšinou, potrvá 12 dní. Po návštěvě Indonésie, která má nejpočetnější muslimské obyvatelstvo na světě, bude následovat Papua-Nová Guinea, Singapur a Východní Timor.
Papež zkritizoval Ukrajinu. Nelíbí se mu, že zakázala Ruskou pravoslavnou církev
Mezináboženský dialog je podle 87letého papeže „nezbytný k tomu, abychom mohli čelit společným výzvám včetně boje proti extremismu a nesnášenlivosti, které se překrucováním náboženství snaží prosadit prostřednictvím klamu a násilí“. „Tímto způsobem lze odstranit předsudky a vytvořit atmosféru vzájemného respektu a důvěry,“ řekla hlava katolické církve v projevu k asi 300 politiků a náboženských představitelů v prezidentském paláci v Jakartě.
Indonésie má přibližně 280 milionů obyvatel a podle odhadů tvoří muslimové 87 procent populace. Indonéská ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání.
V posledních letech došlo v zemi k několika případům extremistického násilí včetně sebevražedných bombových útoků v letech 2021 a 2022, které provedly osoby napojené na skupinu Jamaah Ansharut Daulah (JAD), jež se inspiruje teroristy z organizace Islámský stát (IS).
Františka při příjezdu k prezidentskému paláci vítaly davy lidí mávající malými vatikánskými a indonéskými vlajkami. Papež, který trpí bolestmi kolen a zad, seděl na kolečkovém křesle a před palácem jej přivítal indonéský prezident Joko Widodo.