Článek
Během bohoslužby papež vyzval ke smíření skrze odpuštění, i když se to může zdát „nemožné, nepraktické, a dokonce snad i nesnesitelné”. Korejci prý však nesmí zapomenout, že jsou „jedna rodina, jeden národ”.
Na začátku mše se papež sklonil před sedmi ženami, které za druhé světové války japonská armáda držela jako sexuální otrokyně. Takových žen bylo podle některých údajů v Koreji až 200 000.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Slavnostní bohoslužby v hlavní soulské katedrále se zúčastnila mimo jiné jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje a několik severokorejských uprchlíků. Organizátoři mše pozvali také zástupce severokorejské vlády, ti ale účast odmítli. Severní část poloostrova tak reprezentovali právě uprchlíci nebo tři desítky kněží a jeptišek, kteří se ze severu na jih poloostrova dostali ještě před válkou na počátku padesátých let.
Pro Františka je návštěva Jižní Koreje jeho třetí zahraniční cestou od loňského zvolení papežem. Jde o první návštěvu hlavy římskokatolické církve v této zemi po 25 letech.