Hlavní obsah

Papež František má začínající oboustranný zápal plic

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Vatikán v úterý oznámil, že papež František má začínající oboustranný zápal plic. Osmaosmdesátiletá hlava katolické církve je od pátku je v římské nemocnici Gemelli. V pondělí Vatikán oznámil, že mu lékaři museli změnit léčbu, jelikož testy prokázaly polymikrobiální infekci dýchacích cest, což je infekce způsobená viry i bakteriemi.

Foto: Alessandra Tarantino, ČTK/AP

Papež František na pravidelné audienci v aule Pavla VI. ve Vatikánu (12. února 2025)

Článek

Rodák z Buenos Aires, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, stojí v čele katolické církve od března 2013. Už v mládí trpěl velmi vážnou respirační infekcí, kvůli níž mu lékaři odebrali část plíce. Následky pociťuje celý život.

V posledních letech má papež také problémy s kolenem, a pohybuje se proto často na invalidním vozíku. V červnu 2023 podstoupil operaci kýly a v červenci 2021 mu lékaři odebrali část tlustého střeva. Obě rekonvalescence zdárně zvládl.

Foto: Divisione Produzione Fotografica, Reuters

Papež František před páteční hospitalizací přijal slovenského premiéra Roberta Fica.

Za poslední měsíc se ale jeho stav výrazně zhoršil. Server Politico v této souvislosti připomněl, že tisková kancelář Svatého stolce v pondělí uvedla, že papežova bronchitida pokročila do „polymikrobiální infekce“ se „složitým klinickým obrazem“.

Papež se zpočátku bránil pobytu v nemocnici, ale bylo mu jasně řečeno, že mu hrozí smrt, pokud zůstane ve svém pokoji ve Vatikánu. Sám již údajně před svými blízkými spolupracovníky „vyjádřil jistotu, že to tentokrát nezvládne“.

František se už stará o konkláve

František si podle portálu svou smrtelnost jasně uvědomuje a již nyní dbá na budoucí rozložení sil během konkláve, které by mělo zvolit jeho nástupce. Už před svou hospitalizací prodloužil funkční období italskému kardinálovi Giovannimu Battistovi Reovi jako děkanovi kardinálského kolegia. Právě on ze své pozice bude dohlížet na některé přípravy na potenciální konkláve. Měl by také zajišťovat pohřební obřady pro Františka v případě jeho smrti.

Jedenadevadesátiletý Re se kvůli vysokému věku účastnit nesmí. „O budoucím papeži často rozhodují zákulisní vyjednávání před samotnou volbou, a právě v nich může Re sehrát významnou roli,“ připomněl portál Politico.

Papež František skončil v nemocnici, předtím přijal Roberta Fica

Zahraniční

Papež František je znám svou snahou o modernizaci církve. Dokázal otevřít církevní dveře k větším rolím pro ženy: jmenoval sestru Raffaellu Petriniovou první ženou ve funkci guvernérky Vatikánu. Do úřadu vstoupí v březnu a nahradí kardinála Fernanda Vérgeze Alzagu, jenž kvůli dovršení osmdesáti let ztratil na funkci nárok.

František se také snažil zprůhlednit boj proti sexuálnímu zneužívání ze strany duchovních a zabýval se právy LGBT+ komunity. Tím se vzdálil konzervativcům v církvi, ale vysloužil si uznání liberálů mezi církevními hodnostáři i ve veřejnosti.

Papež jmenoval poprvé do úřadu vatikánského prefekta ženu

Evropa

Výběr článků

Načítám